Měli jsme se lépe, říkali komunisté u hrobu Gottwalda

ČTK ČTK
24. 2. 2012 17:28
Asi 30 komunistů se přišlo poklonit památce prvního komunistického prezidenta
Památce "zločinného" 17. listopadu vzdává hold podstatně více lidí
Památce "zločinného" 17. listopadu vzdává hold podstatně více lidí | Foto: Jan Langer

Praha - Zatímco Národní muzeum v předvečer výročí komunistického převratu v roce 1948 otvíralo v Praze na Vítkově v prostorách bývalého mauzolea prezidenta Klementa Gottwalda expozici přibližující jeho osobu a děsivou atmosféru 50. let, nedaleko se slavilo.

Asi třicet komunistů se přišlo na Olšanské hřbitovy poklonit jeho památce.

Poslankyně KSČM Marta Semelová v projevu vychvalovala 40 let komunistického režimu a naopak odsoudila polistopadové období.

Když řekla, že "únor 48 a následující období čtyřiceti let nebylo zločinným režimem, ten nastal po listopadu 1989", reagovala paní procházející kolem: "To snad ne, (zlikvidovali) mi celou rodinu." Její hlas zanikal v nesouhlasných reakcích účastníků pietního aktu.

Komunisté přicházeli k hrobu, kam byly uloženy Gottwaldovy ostatky po zrušení jeho mauzolea na Vítkově a dalších významných komunistů, s květinami.

Semelová položila na náhrobní desku kytici od pražské rady KSČM na stuze s nápisem "Nezapomínáme". Na stuze kytice od Svazu mladých komunistů stálo "Nikdy nezapomeneme".

Prohlédněte si, co se dělo po únoru roku 1948:

Na závěr pietního aktu, který se obešel bez incidentů, účastníci zpívali Internacionálu. Mladí komunisté měli při zpěvu pravice zaťaté v pěsti.

Letošní účast na pietním aktu byla oproti létům minulým, kdy přicházelo kolem stovky lidí i více, velmi slabá. Mezi příchozími byli vesměs staří lidé.

 

Právě se děje

Další zprávy