Kojící happening v Raiffeisenbank nalákal novináře, matek dorazilo jen minimum

mp mp, Jan Žabka
Aktualizováno 15. 4. 2019 11:32
Pondělní happening nespokojených matek v pražské pobočce Raiffeisenbank přilákal nakonec jen několik matek. Na akci dorazilo více novinářů. Banka v pátek uvedla, že s happeningem nemá problém. Ke konfliktu matky s pracovníkem ostrahy došlo na konci března. Matka musela na příkaz pracovníka pobočku opustit. Banka tvrdí, že její pracovník matku nevyzval k opuštění pobočky, ale pouze aby se zahalila. Přesto banka klientce poslala omluvný dopis.
Jedna z účastnic protestu v prostorách Raiffeisenbank | Video: Jan Hrušovský

Mluvčí banky Petra Kopecká uvedla, že s happeningem nemá Raiffeisenbank problém. "Respektujeme tuto formu vyjádření názoru kojících maminek, a umožníme tedy hladký průběh happeningu na všech pobočkách v takové míře, aby neovlivnil chod našich poboček," informovala Kopecká.

Událost se stala na konci března. Žena při čekání ve frontě kojila své roční dítě. Tamní ochranka to údajně označila za "exhibování" a ženu požádala, aby banku opustila.  

"Ze strany jsem měla postavený kočár, vedle mě seděl postarší pán a dcera mi při kojení seděla na klíně a hlavou v podstatě zakrývala prs, ten druhý jsem měla logicky zahalený," popsala svou zkušenost na facebookové stránce Laktační liga.

Po namítnutí, že jde pouze o kojení, prý ochranka banky ženu upozornila, že pokud neodejde mimo prostor banky, nechá ji vyvést. "Všichni koukali, dcera mi začala řvát, tak jsem ji v mrákotách rychle sbalila i s kočárem a nakojila jsem ji na Jungmannově náměstí," líčí žena. 

Po návratu zpět do banky a vyřízení potřebných věcí měla žena hlídači říct, že "to mohl říct úplně jinak, poněvadž to pro ni bylo neskutečně ponižující". Muž jí údajně řekl, že své chování považuje za adekvátní. "Ještě i starší pánové před vámi mi poděkovali, že jsem vás upozornil, protože jim to bylo hodně nepříjemné, že jste vedle nich kojila," měl říct ženě dle jejích slov.

Banku vzniklá situace mrzí a tvrdí, že právo kojit kdykoliv a kdekoliv plně respektuje. Podle její tiskové mluvčí však člen ochranky klientku nepožádal o opuštění pobočky, ale pouze o zahalení. "Určitě se však mohl a měl zachovat lépe a ke kojící ženě vstřícněji. Za jeho chování jsme se již klientce osobním dopisem omluvili," řekla Kopecká pro Aktuálně.cz. 

České ženy kojí krátce, často jsou překážkou i zdravotníci, kteří to neumí podpořit. Nekojené dítě přijme mnohem víc energie i bílkovin, než kojené. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 minutami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy