Kojící happening v Raiffeisenbank nalákal novináře, matek dorazilo jen minimum

mp mp, Jan Žabka
Aktualizováno 15. 4. 2019 11:32
Pondělní happening nespokojených matek v pražské pobočce Raiffeisenbank přilákal nakonec jen několik matek. Na akci dorazilo více novinářů. Banka v pátek uvedla, že s happeningem nemá problém. Ke konfliktu matky s pracovníkem ostrahy došlo na konci března. Matka musela na příkaz pracovníka pobočku opustit. Banka tvrdí, že její pracovník matku nevyzval k opuštění pobočky, ale pouze aby se zahalila. Přesto banka klientce poslala omluvný dopis.
Jedna z účastnic protestu v prostorách Raiffeisenbank | Video: Jan Hrušovský

Mluvčí banky Petra Kopecká uvedla, že s happeningem nemá Raiffeisenbank problém. "Respektujeme tuto formu vyjádření názoru kojících maminek, a umožníme tedy hladký průběh happeningu na všech pobočkách v takové míře, aby neovlivnil chod našich poboček," informovala Kopecká.

Událost se stala na konci března. Žena při čekání ve frontě kojila své roční dítě. Tamní ochranka to údajně označila za "exhibování" a ženu požádala, aby banku opustila.  

"Ze strany jsem měla postavený kočár, vedle mě seděl postarší pán a dcera mi při kojení seděla na klíně a hlavou v podstatě zakrývala prs, ten druhý jsem měla logicky zahalený," popsala svou zkušenost na facebookové stránce Laktační liga.

Po namítnutí, že jde pouze o kojení, prý ochranka banky ženu upozornila, že pokud neodejde mimo prostor banky, nechá ji vyvést. "Všichni koukali, dcera mi začala řvát, tak jsem ji v mrákotách rychle sbalila i s kočárem a nakojila jsem ji na Jungmannově náměstí," líčí žena. 

Po návratu zpět do banky a vyřízení potřebných věcí měla žena hlídači říct, že "to mohl říct úplně jinak, poněvadž to pro ni bylo neskutečně ponižující". Muž jí údajně řekl, že své chování považuje za adekvátní. "Ještě i starší pánové před vámi mi poděkovali, že jsem vás upozornil, protože jim to bylo hodně nepříjemné, že jste vedle nich kojila," měl říct ženě dle jejích slov.

Banku vzniklá situace mrzí a tvrdí, že právo kojit kdykoliv a kdekoliv plně respektuje. Podle její tiskové mluvčí však člen ochranky klientku nepožádal o opuštění pobočky, ale pouze o zahalení. "Určitě se však mohl a měl zachovat lépe a ke kojící ženě vstřícněji. Za jeho chování jsme se již klientce osobním dopisem omluvili," řekla Kopecká pro Aktuálně.cz. 

České ženy kojí krátce, často jsou překážkou i zdravotníci, kteří to neumí podpořit. Nekojené dítě přijme mnohem víc energie i bílkovin, než kojené. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 20 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 29 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy