Matka popřela, že by týrala dceru a poškodila jí mozek

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2014 16:55
Dítěti bylo v době zranění půl roku. Následky si ponese celý život.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Matka obžalovaná z trvalého poškození mozku své půlroční dcery u pražského městského soudu popřela vinu z těžkého ublížení na zdraví a týrání.

Zmocněnec dcery žádá, aby matka dítěti zaplatila čtyři miliony korun. V neprospěch matky vypovídala vedle dalších svědků i její starší, dvanáctiletá dcera, které žena v minulosti rozlámala pánev. Tehdy byla matka odsouzena k podmíněnému trestu a ve zkušební době se osvědčila.

Obžaloba tvrdí, že čtyřiatřicetiletá žena týrala svou mladší dceru už od jejího narození. Žila s ní sama, od manžela se odstěhovala. Když dítě plakalo, mlátila jej prý otevřenou dlaní do hlavy a obličeje.

Letos mezi 7. a 9. dubnem jí pak v bytě v pražských Stodůlkách údajně způsobila krvácení do mozku, po kterém holčičce odumřela část mozkové tkáně.

Dítě nezemřelo jen díky odborné péči lékařů, které přivolal jeho otec poté, co mu matka nehybnou a nereagující dceru předala. Podle odborníků dělila dívku od smrti jen hodina.

Matka: Dcera se mi vysmekla

"Nikdy jsem jí fyzicky neublížila. Silně vřískala a mě napadlo jen odnést ji do postýlky a zavřít se na záchodě, abych to neslyšela. Další den se mi vysmekla, když jsem ji držela, a spadla mi na podlahu. Asi hlavou. Měla jen modřinku pod okem, byla klidná," popsala poslední dny se svou dcerou matka, která měla v osudný večer na návštěvě svého nového přítele. Ani jeden z nich nevyrozuměl záchranáře.

Matka pouze zatelefonovala manželovi, který slyšel, že dítě vydává nepřirozené zvuky. Okamžitě proto zalarmoval policejní hlídku. Policisté dítě na místě prohlédli, matce ale jen doporučili, aby s dcerkou další den zašla k lékaři. Žena místo toho ráno předala nehybné a nereagující dítě otci, který ihned přivolal záchranáře. Dívka nezemřela jen díky lékařskému zásahu, podle odborníků ji od smrti dělila hodina.

Holčička si následky mimořádně závažného zranění ponese celý život. Vyžaduje nepřetržitou péči, na jedno oko nevidí a má narušenou motoriku. Čeká ji ještě několik operací. Stará se o ni otec, kterému soudy svěřily do péče i starší dceru.

Pondělní výpověď u soudu proplakal. "Odešla ode mě proto, abychom jí prý nemluvili do výchovy. Už u první dcery špatně reagovala na dětský pláč. V noci třásla s postýlkou a dceru fackovala," popsal.

Žena, která se narodila na Ukrajině, původně udržovala vztah s manželovým otcem, který jí pronajímal byt. Do manžela se prý zamilovala, když ho společně s jeho otcem byla navštívit ve vězení.

Svědci: Žena nebyla mateřský typ

Uzavřeli sňatek a o rok později měli dceru, za jejíž úmyslné zranění soudy ženě v roce 2004 uložily půlroční podmíněný trest, ambulantní psychiatrické léčení a povinnost absolvovat sociální program péče o dítě. Manželé se poté rozvedli, následně se ale zase znovu vzali a počali další dceru.

Svědci u soudu uváděli, že žena, jež se hlásí k jehovistům, rozhodně není mateřský typ. Místo se svými dětmi se prý mazlila s hadem, kterého chovala. Starší dceři údajně říkala "střevo" nebo "červe" a nechala ji umístit do internátní školy.

Dívka při výslechu nahraném na policii zmínila mimo jiné to, že matka často pila alkohol, mlátila jí hlavou o zeď nebo ji bila koženým řemenem. Dosvědčila také, že žena fackovala její mladší sestru.

Hlavní líčení bude pokračovat v úterý. V případě prokázání viny matce hrozí až 12 let vězení.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy