Parkoviště na Malostranském náměstí do čtvrt roku zmizí, Praha vypověděla nájemní smlouvu

ČTK ČTK
5. 4. 2016 14:21
Na pražském Malostranském náměstí od 1. července zmizí parkoviště. Technická správa komunikací (TSK) vypověděla na začátku dubna nájemní smlouvu současnému provozovateli. Pronajímateli nyní plyne tříměsíční výpovědní lhůta. Praha má v plánu vypovědět smlouvy i dalším nájemcům více než 90 veřejných parkovišť.
Malostranské náměstí
Malostranské náměstí | Foto: ČTK

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) vypověděla nájemní smlouvu provozovateli parkoviště na Malostranském náměstí. Pronajímateli nyní plyne tříměsíční výpovědní lhůta, parkoviště má z náměstí zmizet k 1. červenci. Informovala o tom mluvčí TSK Barbora Lišková. Praha chce vypovědět smlouvy i dalším nájemcům více než 90 veřejných parkovišť, tyto výpovědi nyní TSK chystá.

"Výpověď byla podána a firma Indigo Infra výpověď převzala a od 1. dubna 2016 běží výpovědní lhůta," řekla Lišková s tím, že Malostranské náměstí řeší TSK odděleně od ostatních pronajatých parkovišť. Na náměstí tak bude moci od prázdnin Praha 1, stejně jako její obyvatelé, pořádat nejrůznější akce včetně trhů.

Proti zrušení parkoviště se postavili v uplynulých týdnech někteří poslanci, mezi nimi byl například Roman Váňa z ČSSD, zapochyboval také František Laudát (TOP 09). Většina poslanců ale chápe, že náměstí bude bez automobilů vypadat lépe. Sněmovna část Malostranského náměstí využívala k parkování.

Praha rovněž chystá celkovou úpravu náměstí. Odborná porota již v září 2014 v mezinárodní architektonické soutěži vybrala na rekonstrukci náměstí návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. V současné době magistrátní odbor technické vybavenosti dopracovává studii regenerace, kterou musí následně projednat a schválit pražští radní.

Kromě Malostranského náměstí chce Praha vypovědět smlouvy dalším nájemcům placených parkovišť. Celkem jde o více než 90 míst. Důvodem jsou nízké ceny nájmů. Některá budou zrušena zcela, to se týká například parkovišť v Nuslích, Krči, na Smíchově a Malé Straně, kde budou využita v rámci zavedení zón placeného stání. Vedení Prahy uvažuje rovněž o zrušení placeného parkoviště na Alšově nábřeží.

Málokdo má tak rozbitý životní rytmus jako poslanci, to se s běžnými zaměstnanci nedá srovnávat, auto potřebují, říká František Laudát. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 29 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 1 hodinou

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy