Parkoviště na Malostranském náměstí do čtvrt roku zmizí, Praha vypověděla nájemní smlouvu

ČTK ČTK
5. 4. 2016 14:21
Na pražském Malostranském náměstí od 1. července zmizí parkoviště. Technická správa komunikací (TSK) vypověděla na začátku dubna nájemní smlouvu současnému provozovateli. Pronajímateli nyní plyne tříměsíční výpovědní lhůta. Praha má v plánu vypovědět smlouvy i dalším nájemcům více než 90 veřejných parkovišť.
Malostranské náměstí
Malostranské náměstí | Foto: ČTK

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) vypověděla nájemní smlouvu provozovateli parkoviště na Malostranském náměstí. Pronajímateli nyní plyne tříměsíční výpovědní lhůta, parkoviště má z náměstí zmizet k 1. červenci. Informovala o tom mluvčí TSK Barbora Lišková. Praha chce vypovědět smlouvy i dalším nájemcům více než 90 veřejných parkovišť, tyto výpovědi nyní TSK chystá.

"Výpověď byla podána a firma Indigo Infra výpověď převzala a od 1. dubna 2016 běží výpovědní lhůta," řekla Lišková s tím, že Malostranské náměstí řeší TSK odděleně od ostatních pronajatých parkovišť. Na náměstí tak bude moci od prázdnin Praha 1, stejně jako její obyvatelé, pořádat nejrůznější akce včetně trhů.

Proti zrušení parkoviště se postavili v uplynulých týdnech někteří poslanci, mezi nimi byl například Roman Váňa z ČSSD, zapochyboval také František Laudát (TOP 09). Většina poslanců ale chápe, že náměstí bude bez automobilů vypadat lépe. Sněmovna část Malostranského náměstí využívala k parkování.

Praha rovněž chystá celkovou úpravu náměstí. Odborná porota již v září 2014 v mezinárodní architektonické soutěži vybrala na rekonstrukci náměstí návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. V současné době magistrátní odbor technické vybavenosti dopracovává studii regenerace, kterou musí následně projednat a schválit pražští radní.

Kromě Malostranského náměstí chce Praha vypovědět smlouvy dalším nájemcům placených parkovišť. Celkem jde o více než 90 míst. Důvodem jsou nízké ceny nájmů. Některá budou zrušena zcela, to se týká například parkovišť v Nuslích, Krči, na Smíchově a Malé Straně, kde budou využita v rámci zavedení zón placeného stání. Vedení Prahy uvažuje rovněž o zrušení placeného parkoviště na Alšově nábřeží.

Málokdo má tak rozbitý životní rytmus jako poslanci, to se s běžnými zaměstnanci nedá srovnávat, auto potřebují, říká František Laudát. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 5 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy