Parkoviště na Malostranském náměstí do čtvrt roku zmizí, Praha vypověděla nájemní smlouvu

ČTK ČTK
5. 4. 2016 14:21
Na pražském Malostranském náměstí od 1. července zmizí parkoviště. Technická správa komunikací (TSK) vypověděla na začátku dubna nájemní smlouvu současnému provozovateli. Pronajímateli nyní plyne tříměsíční výpovědní lhůta. Praha má v plánu vypovědět smlouvy i dalším nájemcům více než 90 veřejných parkovišť.
Malostranské náměstí
Malostranské náměstí | Foto: ČTK

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) vypověděla nájemní smlouvu provozovateli parkoviště na Malostranském náměstí. Pronajímateli nyní plyne tříměsíční výpovědní lhůta, parkoviště má z náměstí zmizet k 1. červenci. Informovala o tom mluvčí TSK Barbora Lišková. Praha chce vypovědět smlouvy i dalším nájemcům více než 90 veřejných parkovišť, tyto výpovědi nyní TSK chystá.

"Výpověď byla podána a firma Indigo Infra výpověď převzala a od 1. dubna 2016 běží výpovědní lhůta," řekla Lišková s tím, že Malostranské náměstí řeší TSK odděleně od ostatních pronajatých parkovišť. Na náměstí tak bude moci od prázdnin Praha 1, stejně jako její obyvatelé, pořádat nejrůznější akce včetně trhů.

Proti zrušení parkoviště se postavili v uplynulých týdnech někteří poslanci, mezi nimi byl například Roman Váňa z ČSSD, zapochyboval také František Laudát (TOP 09). Většina poslanců ale chápe, že náměstí bude bez automobilů vypadat lépe. Sněmovna část Malostranského náměstí využívala k parkování.

Praha rovněž chystá celkovou úpravu náměstí. Odborná porota již v září 2014 v mezinárodní architektonické soutěži vybrala na rekonstrukci náměstí návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. V současné době magistrátní odbor technické vybavenosti dopracovává studii regenerace, kterou musí následně projednat a schválit pražští radní.

Kromě Malostranského náměstí chce Praha vypovědět smlouvy dalším nájemcům placených parkovišť. Celkem jde o více než 90 míst. Důvodem jsou nízké ceny nájmů. Některá budou zrušena zcela, to se týká například parkovišť v Nuslích, Krči, na Smíchově a Malé Straně, kde budou využita v rámci zavedení zón placeného stání. Vedení Prahy uvažuje rovněž o zrušení placeného parkoviště na Alšově nábřeží.

Málokdo má tak rozbitý životní rytmus jako poslanci, to se s běžnými zaměstnanci nedá srovnávat, auto potřebují, říká František Laudát. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy