Dohoďte nám byty, zaplatím, nabízel makléř starostům. Provizi bych dal i prezidentovi, hájí se

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 3. 2018 20:28
Makléř realitní firmy chtěl od starostů tipy na prodeje obecního majetku a sliboval jim za to desetitisíce. Nepřijatelné, vzkázali mu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Několik starostů v hlavním městě dostalo v uplynulých dnech neobvyklý e-mail: makléři z realitní společnosti Bidli jim nabídli desetitisícové provize, pokud jim budou dohazovat obecní nemovitosti k prodeji.

Za upozornění na nemovitost do tří milionů starostům slibovali deset tisíc korun, v případě bytu či domu nad 10 milionů nabízeli 35 tisíc.

Jedním z těch, kdo takovou nabídku obdržel, je starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Toho e-mail nadzvedl ze židle. "Přijde vám tohle normální? Posílat korupční nabídky e-mailem," reagoval Kolář, který uvedenou nabídku vyvěsil s komentářem na Facebooku a ještě vyznačil gramatické chyby, kterých se realitní agent dopustil.

Makléř Bidli Lukáš Fránek tvrdí, že je to běžný postup a prý s kolegy obeslali i další starosty v metropoli. Přiznal ale, že s příliš vstřícnou reakcí se nesetkali. Dostali prý jedinou odpověď, a to od starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha 7 sobě).

Čižinský Aktuálně.cz potvrdil, že nabídku dostal, ale ani on ji nepokládá za normální. "Napsal jsem mu, ať takové věci nerozesílá, protože je to za hranou a mohl by s tím mít potíže," uvedl. A přidal prý pouze doušku, že městská část stejně veškeré nabízené nemovitosti transparentně zveřejňuje na svém webu.

Fránek je reakcí obou starostů překvapen. "Když někdo dohodí obchod, dáváme všem. Nerozlišuji, jestli je to starosta, premiér či prezident. To je úplně jedno," řekl. A nenapadlo ho prý, že by to někdo mohl chápat jinak, než že jde o běžnou provizi. "Jestli to bere jako korupci, tak mu napíšu, že se omlouvám," řekl na adresu Koláře.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy