reklama
 
 

Majitelé klubů na Starém Městě odmítají omezení otvírací doby, chtějí zakázat tahy

17. 4. 2019 12:00
Provozovatelům klubů na pražském Starém Městě se nelíbí zvažovaný záměr magistrátu vyhláškou omezit otevírací doby podniků v nejrušnějších oblastech, zejména v Dlouhé ulici. Navrhují proto vlastní opatření, kterými chtějí centrum v noci ztišit. Patří mezi ně například zákaz tzv. pub crawls, tedy návštěv cizinců v hospodách organizovaných agenturami, posílení městské policie, zavedení vstupného či regulace taxislužeb. Podnikatelé nabízejí i možnost rezidenty nějakým způsobem kompenzovat. Novinářům to řekli zástupci spolku SOHO Prague, sdružujícího provozovatele podniků v centru.

O možnosti omezit otevírací dobu podniků v centru začalo mluvit minulé vedení Prahy 1, které také připravilo návrh příslušné vyhlášky. Tu nyní projednává magistrát, omezení by se mělo týkat nejrušnějších ulic v čele s Dlouhou, kde si místní obyvatelé dlouhodobě stěžují na přemíru hluku v nočních hodinách. K záměru podaly městské části připomínky, které se nyní budou zpracovávat.

Spolek SOHO Prague navrhl jako alternativu soubor deseti opatření, která mohou udělat buď samy podniky nebo město. Podle zástupce spolku Jana Mulače by regulace otevírací doby situaci spíše zhoršila, protože se zavírací hodinou by se na ulici vyvalily davy hlučících hostů.

Navíc by dle názoru podnikatelů bylo opatření diskriminační, protože by zahrnovalo jen některé oblasti a jiné ne.

Za hlavní problém považují provozovatelé fakt, že v ulicích se prakticky nepohybují městští strážníci a tím pádem se nevymáhají ani ta pravidla, která už existují.

Zástupci spolku nevyloučili, že by v případě schválení vyhlášky mohli přistoupit k právní obraně. Nyní se chtějí zaměřit na lobbing mezi zastupiteli, kteří by ve výsledku o regulaci rozhodovali.

Kluby sdružené ve spolku podle svých zástupců už zavedly zákaz pub crawls a také začaly v noci vybírat vstupné, což má omezit přecházení lidí z klubu do klubu. Zavázaly se také důsledně měřit a dodržovat hlukové limity.

Praha 1 uzavřela vjezd do Dlouhé ulice

Další opatření, které majitelé podniků nabízejí, zahrnují regulaci vozidel taxislužeb tak, aby neparkovala v obydlených oblastech, či omezení prodeje alkoholu ve večerkách. Město by podle spolku mělo také o pravidlech lépe informovat zahraniční turisty. Rezidenty by podniky mohly za zvýšený hluk finančně či jinak kompenzovat.

Praha 1 o posledním víkendu uzavřela vjezd do Dlouhé pro nerezidenty a taxislužby. Zkušebně to učiní i o dalších dvou víkendech, poté radnice opatření vyhodnotí a případně zavede natrvalo pomocí výsuvných sloupků. Hlavní město také zřídilo funkci tzv. nočního starosty, který má zajistit bezproblémovou koexistenci turismu, nočního ruchu a místních obyvatel.

Na pozici byl vybrán Jan Štern. Ten dnes přístup podnikatelů ocenil, stejně jako mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková. Oba zároveň uvedli, že se město a městská část pokouší posílit počet strážníků, ale s ohledem na situaci na pracovním trhu je to dlouhodobě problém. Omezení otevírací doby je podle Šterna krajním řešením, ke kterému Praha přistoupí v případě, že všechno ostatní selže.

autor: ČTK | 17. 4. 2019 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama