Majitelé chtějí zastavět břehy Džbánu, radnice je proti

ČTK ČTK
12. 9. 2013 7:55
Firma, která pozemky okolo Džbánu vlastní, chce na březích vybudovat bytové domy.
Výstavba by se měla týkat břehu, který v současnosti slouží jako koupaliště. Ilustrační foto.
Výstavba by se měla týkat břehu, který v současnosti slouží jako koupaliště. Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Pokud se nebude investovat do proměny břehů vodní nádrže Džbán u pražské rezervace Divoká Šárka, může být oblíbený rekreační areál v blízké době uzavřen. Je totiž v havarijním stavu.

Tvrdí to jednal společnosti Molepo Pavel Nerad. Firma, která pozemky okolo Džbánu vlastní, chce na březích vybudovat bytové domy. Praha 6 ale se záměrem nesouhlasí.

"Cílem je provést revitalizaci celého území, která bude respektovat, případně rozšiřovat dosavadní odpočinkovou funkci okolí vodní nádrže," řekl Nerad.

Firma prý chce zachovat ráz místa. "Jakákoliv zástavba respektuje dostatečně velkou vzdálenost od vodní plochy, zachovávání zeleně a volný pohyb obyvatel okolo Džbánu," tvrdí.

Společnost nedávno koupila pozemky po státní firmě Pražská kanalizace a vodní toky, která je v likvidaci. V minulosti o jejich získání údajně neúspěšně usilovala i Praha.

Výstavba by se měla týkat břehu, který v současnosti slouží jako koupaliště. Majitelé chtějí přestavět chátrající budovy a vytvořit místo pro bydlení.

Místo současného parkoviště nedaleko kempu by měly stát výškové budovy s výhledem na Prahu a do údolí Divoké Šárky. Další domy by měly vyrůst na břehu pod Evropskou ulicí.

Starostka projekt odmítá

Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková projekt odmítá. "Předvedli nám něco, co tam být nemůže. Chtějí v této oblasti stavět rodinné nebo terasové domy, a to v Šárce opravdu není možné," řekla nedávno.

Stejný názor má i komise pro životní prostředí. Podle jednoho z členů v úterý přijala usnesení, v němž žádá radu, aby oslovila magistrát o přezkoumání prodeje pozemků.

Praha by se podle komise měla pokusit buď koupí nebo směnou získat pozemky do vlastnictví.

Zástupce majitele přesto doufá, že se podaří s radnicí domluvit. "Věřím, že se zástupci městské části najdeme oboustranně zajímavé řešení, které Džbánu zajistí budoucnost," doplňuje Nerad.

Firma patrně požádá o změnu územního plánu, která by výstavbu umožnila. Nyní se podle platného územního plánu v lokalitě stavět nesmí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy