Majitel Cibulky jednal nefér. Radní zvažují i vyvlastnění

Jan Hejl Jan Hejl, Adéla Skoupá, Lukáš Prchal
6. 5. 2015 18:25
Zástupci radnice na Praze 5 si stěžují, že majitel vyklizeného squatu Cibulka Oldřich Vaníček nepodepsal memorandum se squatery, jehož vznik sám inicioval. Místo toho se obrátil na policii.
Policejní zásah ve squatu v usedlosti Cibulka.
Policejní zásah ve squatu v usedlosti Cibulka. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaPolicisté včetně těžkooděnců ve středu dopoledne zasáhli proti squaterům na zámečku na pražské Cibulce. Městská část Praha 5, do jejíhož katastru usedlost spadá, teď zvažuje, co bude dál s budovou. Ozývají se dokonce hlasy, že by stát měl rozpadající se nemovitost vyvlastnit majiteli, který ji odmítá rekonstruovat.

Squateři na dvoře chátrajícího zámečku bydleli, uvnitř pořádali koncerty nebo výstavy. Po majiteli, podnikateli Oldřichu Vaníčkovi, požadovali, aby se o svou nemovitost začal starat.

Před měsícem Vaníček, mimo jiné také majitel Ústředního automotoklubu, inicioval dohodu mezi ním, Prahou 5 a magistrátem. S místostarostou městské části Lukášem Budínem a náměstkem primátorky Matějem Stropnický se dohodl na podepsání už připraveného memoranda.

Dokument měl zajistit poklidný odchod squaterů, výměnou se měl Vaníček postarat o to, aby památka dál nechátrala. Podnikatel se však před podpisem memoranda rozhodl jednat jinak. Na squatery podal trestní oznámení a zavolal policii.

Chování vlastníka zámečku se vůbec nelíbí zástupcům Prahy 5. "Bereme to jako nefér jednání ze strany majitele toho objektu, kdy prakticky měsíc se zástupci městské části snažili jednat tak, aby k podobnému policejnímu zásahu dojít nemuselo," stěžuje si radní Prahy 5 pro dopravu a kulturu Petr Hnyk.

Vaníčkovi už nedůvěřuje a tvrdí, že nedodržel slovo. "V tuto chvíli si necháme udělat právní analýzu, na kolik můžeme do toho sporu zasáhnout. Jednou z možností je, aby ten objekt stát postupně vyvlastnil," nastiňuje Hnyk nejzazší dohru středečního zásahu policistů.

Jestli se Praha 5 pokusí o vyvlastnění, ale není v tuto chvíli jasné. Radnice si chce ponechat čas na rozhodnutí. Navíc sama zbavit nikoho majetku nemůže, o vyvlastnění rozhoduje stát, nikoliv městská část nebo magistrát.

"Otázka vyvlastnění není na pořadu dne. Uvidíme, až se vrátí majitel ze zahraničí. Kontaktujeme ho a požádáme o projekt, který má,“ říká místostarosta městské části Lukáš Budín. "Budeme to řešit, až nám dá veškeré podklady a informace, protože revitalizace zámečku bude stát, odhaduji, do sta milionů," dodává.

Těžkooděnci, vyjednavači i dopravní policisté

Pochybnosti se objevují i v souvislosti s přiměřeností zásahu policie. Příjezdovou cestu k usedlosti lemovala policejní auta. Proti squaterům zasáhly desítky těžkooděnců, členové antikonfliktního týmu, vyjednavači i dopravní policisté.

Na jejich chování si mimo squaterů stěžovala občanská hnutí i politici. Matěj Stropnický, náměstek pražské primátorky pro územní rozvoj, o adekvátnosti zásahu pochybuje.

"Považuji za nezbytné prověřit zákonnost celé dnešní akce. To, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuji minimálně za nestandardní," sdělil a vyzval, aby policie zveřejnila video z vyklízení zámečku.

Squatery hájí i člen komise pro kulturu a památky pro Prahu 5 Pavel Karous. Podle něj tři roky bránili úplné devastaci stavby. Pochvaluje si, že pořádali kulturní akce a přednášky. "Policie zasahuje proti obyvatelům ve prospěch soukromého majitele, který posledních pětadvacet let nechává stavbu dojít do takového stavu. V roce 1989 byla ještě obyvatelná," připomněl.

Kritiku bezpečnostních složek však odmítá policejní mluvčí Tomáš Hulan. "Nedomnívám se, že zákrok byl jakkoli brutální. Měli jsme informaci, že v objektu je až sedmdesát lidí, tomuto počtu byl zásah přizpůsobený," hájí zásah a tvrdí, že nestál ani korunu. Podle něj vyklízení Cibulky nepřekročilo běžný výkon služby mužů zákona.

Zda majitel zchátralý a památkově ceněný zámeček, jehož střecha je na spadnutí, opraví, není vůbec jasné. Squateři, kteří se zasazovali o zvelebení usedlosti, už v budově nejsou. Celkem dvanáct z nich skončilo na policejní služebně a tři v motolské nemocnici na ošetření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy