Praha koupí od DPP Malovanku, chce křižovatku ozelenit

ČTK ČTK
17. 3. 2015 12:03
Křižovatka Malovanka je součástí komplexu Blanka. Zazelenění má snížit hluk a emise.
Ústí tunelu Blanka - křižovatka Malovanka.
Ústí tunelu Blanka - křižovatka Malovanka. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pražský magistrát koupí od dopravního podniku pozemek, aby mohl ozelenit křižovatku Malovanka, která je součástí tunelového komplexu Blanka.

Smlouvu schválili pražští radní. Bez ní by nebylo možné vydat stavební povolení pro stavbu konstrukcí pro popínavé rostliny. Kolem ústí tunelu mají zmírnit hluk a emise. Cenu pozemku smlouva neuvádí.

Křižovatka Malovanka leží v místě napojení Strahovského tunelu na tunelový komplex Blanka. Za odhadem 48 milionů korun v ní firma vybuduje stěny z ocelových profilů vyplněné ocelovou sítí, v níž porostou popínavé rostliny. Stavba má začít ve druhém pololetí tohoto roku.

U ústí tunelu je velká ekologická zátěž

Řešení situace si vyžádalo vedení Prahy 6, které spolu s občanskými sdruženími upozorňovalo na ekologickou zátěž u ústí tunelu Blanka. Zeleň má zmírnit hlukové i emisní znečištění.

Tunel Blanka je součástí městského okruhu, jeho výstavbu zahájila někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Proti původním předpokladům se práce prodražily zhruba o šest miliard korun. Stále se také odsouvá termín jeho otevření, posledním důvodem jsou navlhlé kabely, které bude nejspíš třeba vyměnit.

 

Právě se děje

Další zprávy