Lidi nás prosí o poslední jízdu, říká majitel horské dráhy. Po 45 letech v Praze na Výstavišti končí

Michal Polák Michal Polák
13. 5. 2018 14:57
Pražské Výstaviště čekají velké změny. Do června z něj mají zmizet mimo jiné staré atrakce, které na stejném místě stojí už desítky let. Majitel legendární horské dráhy Cyklon Jaroslav Štaubert říká, že už se na pražské Výstaviště zřejmě nevrátí. Nemá jinou možnost než atrakci fungující od roku 1973 prodat do ciziny. A přiznává, že když mu Výstaviště nevyjde vstříc, tak ani dráhu nedokáže včas rozmontovat.
Horská dráha na pražském Výstavišti.
Horská dráha na pražském Výstavišti. | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Kdy jste se dozvěděli, že budete muset opustit Výstaviště?

Jaroslav Štaubert: Dostali jsme výpověď 26. března v průběhu Matějské poutě, když jsme ani pořádně nemohli reagovat. Výpovědní lhůta končí 30. června.

Neuvěřitelné je, že stejnou výpovědní lhůtu má třeba obyčejný kolotoč, který zmizí za okamžik.

Žádali jsme Výstaviště o prodloužení, ale oni nám to zamítli. Přitom 14 dní jsme ztratili během poutě, kdy se to rozmontovávat nedalo, protože by hrozilo zranění někoho z návštěvníků poutě.

Co bude s vaší horskou dráhou dál?

Momentálně ještě jezdí. My to ale musíme stůj co stůj prodat. V neděli se na ni mají dorazit podívat lidé z Německa. Chci, aby se zachránila dráha a také my. Prodej je nejlepší řešení. Aby fungovala aspoň někde a nepřišla vniveč. Ti Němci jsou na transporty větších atrakcí lépe připravení.

Proč ji nerozmontujete a někde neuskladníte?

Oni nám dali výpověď v tak šibeničním termínu, že není vůbec šance, abychom si našli něco na uskladnění.

My bychom si dráhu rádi nechali a zase postavili, ale v klidu. Rozhodně to nechceme řešit ve stresu. Když to do konce června nestihneme, tak platíme dál nájem a za každý den prodlení musíme zaplatit 5 tisíc smluvní pokutu.

Není šance, že dráha zůstane v Česku?

Podívejte se, ani to ruské kolo nezůstane v Česku. Pan Kočka ho prodal do Polska. Tady u nás jsou poutě malé a tyhle velké atrakce se tam prostě nevejdou. Navíc to nejde postavit na pole. To musí být v naprosté rovině. Na Výstavišti byl vlastně jediný stabilní park.

Už jste tu dráhu někdy rozebírali?

Jen jednou, když v roce 1982 cestovala do Sovětského svazu, ale tehdy to jelo po železnici a s transportem tady pomáhali zaměstnanci z celého parku.

Kolik stojí taková horská dráha?

Německý klient nabízí dva miliony, ale já bych to za takovou cenu vůbec neprodával, kdybych nebyl v takovém časovém presu. Měli jsme zájemce i z Polska, ale oni se sem v sezoně prostě nedostanou.

Jak si celou tu situaci s výpovědí smlouvy vysvětlujete?

Výstaviště je rozhodně velmi horká půda, takže to asi bude nějaká politická šachovnice.

Vy byste měli zájem se na Výstaviště vrátit?

Už se asi nevrátíme. Pro nás to končí. Když všechno dobře dopadne, tak termín vystěhování stihneme a natrvalo zmizneme. Já ani nemám čas myslet na to, co budu dělat. Já musím myslet na to, co dělám teď.

Kolik ještě mají návštěvníci času, aby se u vás svezli?

Oni nás tady lidi prosí, aby se ještě mohli svést. Tak jsme je svezli zadarmo. Budeme jezdit ještě tak týden nebo dva a pak už to musíme začít rozebírat.

Často jezdí lidi z Moravy, oni si pamatují ještě ze spartakiády. Na Moravu by to hrozně chtěli, ale zajistěte transport a demontáž v tak krátkém čase. 

Mrzí vás to?

Ano, mrzí. Myslím, že tohle si ta dráha nezasloužila. Je jediná v republice a je stále bezproblémová. Například v Budapešti mají dřevěnou horskou dráhu hned vedle zoo. To město na ni naprosto nedá dopustit.

Tohle to je zánik tradice. Až to zmizí, tak sem plno lidí ani nepůjde. Vždyť sem chodí hlavně kvůli té horské dráze.

VIDEO: Záběry z Matějské poutě.

Dům vzhůru nohama a jiné novinky na Matějské pouti. | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy