Lidé si v Praze připomněli památku Jana Zajíce, odhalili dočasnou pamětní desku

ČTK ČTK
24. 2. 2020 17:28
Památku Jana Zajíce si lidé připomněli na Václavském náměstí v Praze. Dočasnou pamětní desku odhalili na domě č. 39, kde se osmnáctiletý student 25. února 1969 demonstrativně upálil. Chtěl tím vyjádřit nesouhlas s nastupující normalizací a pasivitou lidí.
Dočasná pamětní deska na Václavském náměstí
Dočasná pamětní deska na Václavském náměstí | Foto: ČTK

Připevnění pamětní desky na zeď domu přihlíželo několik účastníků pietní akce, novinářů i náhodných kolemjdoucích. Lidé si na desce mohou přečíst například báseň, kterou Zajíc složil Janu Palachovi, nese i připomínky jeho dopisů adresovaných blízkým a veřejnosti, Zajícovu fotografii či novinový snímek z jeho pohřbu.

"Nejsme napojeni na žádnou iniciativu, Zajíce jsme začali připomínat proto, že si myslíme, že je upozaděn. Jeho a Palachova oběť přitom byla stejná," řekl za organizátory Josef Maraczi.

Zajíc studoval průmyslovou školu v Šumperku. Silně prožíval události pražského jara, srpnová okupace i lednové sebeupálení Jana Palacha ho velmi zasáhly. Účastnil se protestní hladovky v Praze i Palachova pohřbu. Postupně v něm pak uzrála myšlenka, že bude pochodní číslo dva. Ačkoliv o svém záměru mluvil, nikdo mu v něm nedokázal zabránit, rodina o jeho plánu nevěděla.

V den 21. výročí komunistického puče se v průchodu domu č. 39 polil hořlavinou a zapálil. Chtěl vyběhnout na Václavské náměstí, to se mu ale nepodařilo a zemřel uvnitř domu.

Zajíc si přál pohřeb v Praze, to však komunistické úřady nedovolily. Poslední rozloučení, kterého se zúčastnily tisíce lidí, se tedy konalo 2. března 1969 ve Vítkově na Opavsku, odkud pocházel.

Palacha i Zajíce si v podvečer připomenou také v Zábřehu na Šumpersku u nového "antipamátníku", který ve městě připomíná srpnovou okupaci. Piety se zúčastní režisérka Olga Sommerová, která letos uvedla film Věřím, že více světla potřeba nebude zachycující okupaci i osudy Zajíce a Palacha.

 

Právě se děje

Další zprávy