Licitování o vládě v Praze: ODS řekla definitivní ne

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
22. 5. 2013 20:03
Občanští demokraté se nechtějí vzdát postu primátora ani míst v radě
Pamatujete?
Pamatujete? | Foto: Zdeněk Tůma na Facebooku.

Praha - Pražská ODS definitivně řekla ne na návrh nové koaliční smlouvy s TOP 09.

Strana se nechce vzdát primátora, ani přenechat dosavadnímu partnerovi většinu v radě města.

Stanovisko potvrdila jak regionální rada ODS, tak klub zastupitelů.

ODS ještě večer předá TOP 09 upravený návrh koaliční smlouvy, odmítnutím jejích podmínek ale zřejmě končí vyjednávání o nové dohodě. Po více než 20 letech tak občanským demokratům na pražském magistrátu hrozí, že skončí v opozičních lavicích.

TOP 09 již avizovala, že když se nedočká schválení svých návrhů, začne jednat s dalšími stranami, s největší pravděpodobností s ČSSD. Ta preferuje jednobarevnou vládu TOP 09 s podporou sociálních demokratů.

Předseda zastupitelského klubu  Miroslav Poche deníku Aktuálně.cz řekl, že jeho strana je připravena jednat. Neočekává ale, že by se začalo již ve středu večer nebo ve čtvrtek ráno.

"Mezi stranami jsou velké rozdíly, případná spolupráce bude výsledkem složitého jednání. Že bychom přes noc vyjednali koalici, vylučuji," řekl Poche.

Ve čtvrtek se koná jednání pražského zastupitelstva. Pokud by na něm přece jen došlo na hlasování o odvolání rady, ODS se ho účastnit nebude.

Lidé primátora Bohuslava Svobody v průběhu středy nabídli TOP 09 svou verzi nové koaliční smlouvy. V ní trvali na zachování současného poměru sil v radě, nabídli pouze vyjednávání o rozdělení kompetencí. TOP 09 to ale odmítla.

V ráno představeném materiálu požadovala ODS jedno místo v radě navíc. Předseda klubu TOP 09 Jiří Vávra to okamžitě ostře odmítl slovy, že jde o "špatný vtip".

Občanští demokraté pak uvedli, že se "spletli" a požadují zachování současného poměru sil v radě.

TOP 09 si už v úterý nadiktovala sedm míst v jedenáctičlenné radě (dosud jich měla šest). A post primátora k tomu. Na těchto podmínkách trvá.

"Náš návrh je 7:4, post primátora a řešení klíčových problémů Prahy," odpověděl náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09) na otázku, zda je pro jeho stranu návrh ODS přijatelný.

Nikdo nikomu nevyhoví

TOP 09 se nelíbí ani návrhy ODS, které se přímo netýkají složení rady. "Chtěli jsme například, aby opakovaná neúčast radních byla důvodem k zahájení smírčího řízení, to zcela vyškrtli. Stejně jako požadavek, aby byly výsledky koaličních jednání závazné pro radu," uvedl Vávra.

Že se občanští demokraté nechtějí vzdát primátorského křesla, oznámili již v úterý. "Klub ODS jednomyslně přijal usnesení, že zásadně odmítá návrh koaliční dohody předložený TOP 09," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Občanští demokraté zároveň odmítli ultimátum, které TOP 09 nastavila na středu. "Nehodláme přistoupit na časová ani jiná ultimáta. Nevidím jediný důvod, proč by musela být nová koaliční smlouva uzavřena tak rychle," dodal Svoboda.

Kdo by měl Svobodu nahradit, zatím TOP 09 neoznámila. Mezi favority patří předseda zastupitelského klubu Jiří Vávra, radní pro kulturu Václav Novotný nebo zastupitel Martin Dlouhý.

Spekuluje se také o někdejší jedničce na kandidátce Zdeňku Tůmovi nebo náměstkovi Tomáši Hudečkovi. Tůma se k otázce odmítl vyjádřit a Hudeček popřel, že by měl o tuto funkci zájem.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy