Lanovku na Letnou radnice odmítla. Investoři zkusí přemluvit magistrát, který je pro trasu do zoo

Kristýna Svrdlinová
Aktualizováno 2. 8. 2016 21:27
Lanovka spojující Staré Město a Letnou zatím nemá velkou šanci na realizaci. Podle starosty a radní pro rozvoj z Prahy 7 na Letnou žádná podobná atrakce nepatří. Klára Sovová zastupující skupinu investorů, kteří mají zájem lanovku vybudovat, v úterý představila přesný plán projektu, starosta i radní ho však odmítli. Na Letnou už přitom v podobné trase lanová dráha v minulosti vedla. Investoři se nechtějí vzdát, a proto budou dál projekt řešit s magistrátem města.
Plán lanovky na Letnou.
Plán lanovky na Letnou. | Foto: Klára Sovová

Praha – Lanovka mezi centrem Prahy a vrcholem Letné zatím nemá dobré vyhlídky na budoucnost. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL) a radní pro rozvoj Lenka Burgerová odmítli návrh investorů v čele s podnikatelkou Klárou Sovovou; lanovka podle nich na Letnou nepatří.

"Na Letenské pláni nemá být žádná stavba, ani dočasná. Kdybychom tam povolili lanovku, vytvářelo by to tlak na zastavění okolních míst," vysvětlil důvod odmítnutí starosta Čižinský.

Lanovka vedoucí zhruba od rohu Revoluční třídy na Starém Městě přes Vltavu k parkovišti u Sparty by město nestála žádné peníze, vše by se financovalo ze soukromých peněz. Podle starosty by ale značně narušila stromy a park.

Sovová ale trvá na tom, že jde o dobrý způsob, jak přilákat turisty. "Lanovka bude pro Pražany i turisty skvělým dopravním prostředkem. Většina z nich miluje lanovky a z této krásně uvidí na Hrad," řekla.

Podle starosty Čižinského ale lanovku Pražané jako dopravní prostředek využívat nebudou. "Projekt se orientuje pouze na turisty, obyvatelé Prahy jej jako dopravní prostředek nevyužijí," uvedl s tím, že o turisty stojí, ale ne za cenu protnutí Letenských sadů lanovkou.

Sovová se ale nechce vzdát a projekt bude projednávat s pražským magistrátem. "Nechceme ten projekt zahodit jen kvůli nesouhlasu starosty a radní pro rozvoj. Návrh proto představíme komisi na pražském magistrátu," řekla s tím, že už kontaktovala náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD).

Druhá lanovka by mohla vést k zoo

Svou lanovku chce i Praha 6, která by spojila Podbabu a Bohnice s možnou mezizastávkou u zoologické zahrady. Na rozdíl od lanovky na Letnou by byla placená z veřejných peněz, jasný návrh a podoba ale zatím chybí. Nápad na lanovku, která by vedla k zoologické zahradě, se líbí i pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO).

"Myslím, že vzhledem k rozšiřování zoo by bylo rozumnější ji propojit s holešovickým výstavištěm a odlehčit tak dopravě. Lanovka je navíc vhodným způsobem, jak se k zoo dostat," řekla Krnáčová a dodala, že tato trasa se jí líbí víc než ta na Letnou. Víc nakloněn je této možnosti i náměstek pro dopravu Dolínek.

Pro investory je Letná přitažlivým místem, několik z nich se v minulosti snažilo na Letné u Stalina postavit obří ruské kolo podobné tomu, které má vyrůst na smíchovské náplavce. Praze 7 slibovali příliv turistů, stejně jako slibuje skupina investorů kolem lanovky. Radní v čele se starostou ale vždy odmítli, jako i v případě lanovky.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy