Radní kritizoval Landu. "Nepodceňujte mě," vzkázal mu zpěvák

Domácí Domácí
19. 5. 2015 15:55
Radní pro kulturu Jan Wolf navrhl zpěváka jako skladatele hymny k sedmistému výročí narození Karla IV. Náměstek Petr Dolínek s nápadem nesouhlasil, od Landy mu následně přišla SMS zpráva.
Daniel Landa.
Daniel Landa. | Foto: Roman Souček

Praha - Daniel Landa poslal zprávu pražskému náměstkovi Petru Dolínkovi (ČSSD), který předtím rezolutně odmítl, aby zpěvák složil hymnu k sedmistému výročí narození Karla IV.

To na pražském magistrátu prosazovali například lidovci v čele s radním pro kulturu Janem Wolfem nebo ministr kultury Daniel Herman.

S nápadem kromě Dolínka nesouhlasil také spolek studentů historie na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, který poslal magistrátu otevřený dopis.

Na SMS, která Dolínkovi přišla v pondělí, upozornil server Týden.cz. "Tady Daniel Landa, rád bych s Vámi krátce hovořil. Stejně k tomu dojde, ale rád bych to řešil v míru a klidu. Nepodceňuju Vás, ani Vy mne ale nepodceňujte. D. L.," stojí ve zprávě.

Sám Dolínek ji nechtěl příliš komentovat, s Landou se scházet nechce. "Nevidím důvod se s ním scházet. Zastrašování není styl, který bych respektoval," řekl serveru.

Žádná ideologická kampaň

Dolínek se v pondělí jménem sociálních demokratů ohradil proti návrhu, aby Landa hymnu složil. "Považuji to za skandální, nepochopitelné a od takové aktivity se distancujeme," řekl serveru Dolínek.

Landa je podle něj spoluzakladatelem českého skinheadského hnutí a exponentem krajní pravice a je nemyslitelné, aby byl spojován s jednou z největších osobností české a evropské historie.

"Oslavy mají mít důstojný a historický ráz, nesmějí být zneužívány pro ideologické kampaně," dodal Dolínek.

Nonkonformní nápad

S Landovým jménem přišel právě Wolf. "Aby to nebylo úplně konzervativní, je tu nápad, že oslavy budou mít jakousi hymnu. Oslovili jsme člověka, který je nonkonformní, na druhou stranu akcentuje historii naší země. Jde o Daniela Landu," řekl deníku Metro.

Nápad poté podpořil i ministr kultury. "Vím, že Danielovi je takové téma blízké, velmi se zajímá o českou historii, třeba o myšlenku Vyšehradu a vše s ním spojené," vysvětlil.

Nereflektování historie

Výběr Landy naopak vadí kromě Dolínka také studentskému spolku. "Daniel Landa je známý svým blízkým vztahem ke krajní nacionalistické pravici. Byl hlavní postavou skupiny Orlík, jejíž texty byly v té době otevřeně nesnášenlivé a rasistické,“ vysvětlují v otevřeném dopise.

Jejich zástupce Daniel Ort řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že celou věc vnímá jako nereflektované zacházení s historií.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy