Kvůli horku vzrostl v Praze počet havárií vody. Nejvíc praskají polské trubky ze 70. a 80. let

ČTK ČTK
7. 8. 2018 11:42
Kvůli vedrům vzrostla rovněž spotřeba vody. Běžně do Prahy z úpraven vody v Káraném a Želivky proudí 3500 litrů za sekundu, nyní je to 4700 litrů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Pobežal - Internet Mall

Praha - V Praze vzrostl kvůli teplému počasí počet havárií vodovodního potrubí. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zaznamenaly od 30. července do 5. srpna 82 havárií, což je meziroční nárůst o 17 procent.

Zvýšil se také počet náhradního zásobování Pražanů pitnou vodou. Sdělil to mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Vodárny řeší ročně několik tisíc havárií na vodovodu a kanalizaci.

"Důvodem jsou vysoké teploty. Kvůli nim vysychá půda a tlačí na vodovodní potrubí. Největší problémy máme s litinovými trubkami, které se do tehdejšího Československa v 70. a 80. letech povinně dovážely z Polska," uvedl Mrázek.

Vedle vyššího počtu havárií vzrostla nutnost náhradního zásobování vodou. PVK zaznamenaly v uvedeném období 73 případů proti 42 loni.

Kvůli vedrům vzrostla rovněž spotřeba vody. Běžně do Prahy z úpraven vody v Káraném a Želivky proudí 3500 litrů za sekundu, nyní je to 4700 litrů. "Praze však žádný nedostatek vody nehrozí, oba zdroje mají dostatečnou kapacitu," dodal Mrázek.

PVK distribuuje vodu v Praze a má pronajatu vodohospodářskou síť od městské firmy Pražská vodohospodářská společnosti (PVS) do roku 2028.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy