Kvůli dešti přišlo na klenoty méně lidí, čekají hodinu

ČTK ČTK
10. 5. 2013 12:43
Soupravu českých králů je možné vidět od pátku po deset dní ve Vladislavském sále
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kvůli deštivému počasí přišlo v pátek na výstavu českých korunovačních klenotů na Pražský hrad méně lidí, než se očekávalo a než přicházelo při minulých výstavách.

Několik hodin tak ve frontě strávili jen ti, kdo přišli před otevřením. Kolem poledne ale byla čekací doba již jen přibližně hodinu.

"Od rána si klenoty prohlédla přibližně tisícovka lidí," řekl David Šebek ze Správy Pražského hradu.

Při velkém návalu, který výstavy klenotů zpravidla provází, zavírají pořadatelé po naplnění maximální denní kapacity bránu do Jižních zahrad a do expozice se dostanou jen ti, kdo jsou za ní.

V pátek ji ale zavírat nebudou, lidé tak mohou přicházet ještě i v odpoledních hodinách. Výstava je otevřena do 18:00.

 

Jako první byl ve frontě mladý muž z Prahy-Strašnic, v čele zástupu byla ale také třeba rodina z Valašských Klobúk, jejíž členové vstávali ve 02:00. "Chtěli jsme to prostě vidět," řekli jednoduše.

Korunovační klenoty je možné vidět od pátku po deset dní vystavené ve Vladislavském sále. Mezi prvními desítkami zájemců o jejich prohlídku byl i starší pán z Kutné Hory.

"Poprvé jsem klenoty viděl v roce 1955, kdy byly vystavené u příležitosti desátého výročí konce druhé světové války," řekl.

Podruhé je viděl před 20 lety a pořídil si také obrazovou publikaci o jejich historii. Znovu se ale přišel podívat v pátek, protože "naživo je to nejlepší".

Přístup do sálu je možný pouze od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady po Býčím schodišti na třetí nádvoří a odtud vchodem do Starého královského paláce. Brány zahrad se otevírají v 08:00.

V zahradách je pro čekající připraveno občerstvení a toalety, mnozí si přinesli skládací židličky, aby si šetřili nohy před samotnou výstavou.

Na výstavu bez vstupenky

Na výstavu se nevydávají žádné vstupenky. Výstava je otevřena zdarma denně od 09:00 do 18:00. Kapacita výstavy bude letos opět maximálně asi 5000 lidí denně.

Poté, co se podle pořadatelů denní kapacita naplní, bude se pravděpodobně v odpoledních hodinách zavírat brána do zahrad a ti, kdo zůstanou za ní, se již ten den na výstavu nedostanou.

Při minulé výstavě v roce 2008 se na klenoty přišlo podívat přes 30 000 lidí.

Korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo a jablko, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč.

Vzácné symboly české státnosti jsou uchovávány v katedrále svatého Víta a jsou běžně nepřístupné. Vystavují se jen při výjimečných příležitostech, v poslední době to bývá v souvislosti se zvolením českého prezidenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy