Krok za krokem loupeží století. Zmizelo 154 milionů

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
1. 3. 2012 18:50
Bezpečnostní vůz měl spoustu závad. Nic neobvyklého, vypověděla posádka
Mezi obžalovanými je i Maroš Šulej.
Mezi obžalovanými je i Maroš Šulej. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ve své době byla nazývána loupeží století. Při přepadení pancéřovaného vozu, který převážel peníze z pražské pobočky Citibank, lupiči v září roku 2002 ukradli přes 154 milionů korun.

Soud se začal případem zabývat ve čtvrtek. Z prvních výpovědí svědků loupeže vyplývá, že auto použité k převozu peněz mělo technické závady, které maskovaným lupičům usnadnily práci. 

Náhoda, nebo plán? Těžko říct. Zřejmé ale je, že jeden z lupičů uměl bezpečnostní vozidlo bez problémů řídit, a pravděpodobně tak za volantem na ovládání složitého vozu neseděl poprvé.  

Obžalobě u Městského soudu v Praze 2 čelí dva z podezřelých, Maroš Šulej a Tomáš Půta. Další z obžalovaných, František Hajn, uprchl pravděpodobně někam do Dominikánské republiky, Antonín Saleta byl před několika dny zadržen ve Venezuele. Hrozí jim až patnáct let vězení.

Co se vlastně tehdy stalo?

Bylo dopoledne 16. září 2002. Řidič si přišel ráno vyzvednout papíry a klíče od pancéřovaného vozu, se kterým měl ten den vyrazit na cestu a přepravit peníze od několika klientů. Hned ze začátku měl problémy s nastartováním auta, ale pomohl mu mechanik, vypověděl řidič ve čtvrtek u soudu. Cestou nabral ještě další dva členy posádky včetně velitele.

Během cesty si on i jeho kolegové povšimli, že vůz má několik závad. Špatně jistily bezpečnostní dveře, něco bylo špatně i s elektronikou. Podle svědectví členů posádky bohužel nic neobvyklého. "Závad byla na každém voze spousta," uvedl jeden z nich.

V Citibank nabrali peníze a chystali se právě vyjet na Evropskou třídu v Praze 6, když je zastavil policista, respektive jeden z lupičů, který se za policistu vydával. Podle řidiče v takové situaci auto sice mělo zastavit, ale s vnějším světem měla posádka komunikovat pomocí megafonu. Ten ovšem také nefungoval.

Podle výpovědi velitele posádky bezpečnostního auta z křoví najednou vyběhl maskovaný muž, který měl v ruce cedulku s nápisem, kterým vyhrožoval, že auto vyhodí do povětří, a přimáčkl ji na čelní sklo auta. Další maskovaný muž začal ohrožovat posádku samopalem. Řidič se ze strachu rozhodl vyhovět žádosti lupičů a otevřel přední dveře.

Výpovědi posádky se v tento moment začínají trochu lišit. Zatímco velitel tvrdí, že řidič se dveře rozhodl otevřít sám, i když se s ním měl původně poradit, řidič před senátem naopak vypověděl, že se velitele ptal, ale ten mlčel.

Lupič ovládal řízení bezpečnostního auta

Pachatelé potom donutili tříčlennou posádku, aby se přesunula do přechodové komory auta. Podle velitele jim na hlavy nasadili pytle. Dva z lupičů pak nasedli na přední sedadla a s vozem odjeli. Další je nejspíš následoval v jiném autě.

Podle svědectví bezpečnostní posádky řídil jeden z lupičů opancéřované auto velice suverénně, přestože to není až tak jednoduché. Shodli se, že mohl být s jeho ovládáním už dříve obeznámen.

U pražské nádrže Jiviny pak pachatelé peníze podle spisu údajně přeložili do dodávky. Vozidlo nechali i s posádkou na místě a další z aut o něco dál u Úhonic zapálili. Posádce se nic nestalo. Když si uvědomili, že už je klid, opustili opancéřované vozidlo a zavolali pomoc. Řidič zanedlouho na své pozici skončil, podle vlastních slov se nedokázal zbavit obav.

Oba údajní členové Berdychova gangu již dříve prostřednictvím svých advokátů účast na loupeži odmítli.

 

Právě se děje

Další zprávy