Tunel Blanka chci otevřít až v březnu, říká Krnáčová

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2014 12:08
Podle budoucí pražské primátorky z hnutí ANO Adriany Krnáčové se slibovaný prosincový termín nestihne kvůli bezpečnostním prověrkám.
Adrinana Krnáčová.
Adrinana Krnáčová. | Foto: Libor Fojtík/Economia

Praha - Kandidátka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová (ANO) by tunel Blanka ráda otevřela v březnu. Prosincový termín se podle ní kvůli bezpečnostním prověrkám nestihne. Krnáčová to řekla rádiu Impuls.

"Jedná se o určitou kabeláž, která je momentálně ve vodě, a to je třeba odstranit. To může zkratovat a je nebezpečné pustit kohokoliv do toho tunelu. Pakliže toto nebylo odstraněno a možná ještě další nějaké technické nedostatky, tak tam opravdu nikdo nebude vpuštěn z bezpečnostních důvodů," sdělila Krnáčová Impulsu.

Problémy způsobily povodně

Problémy jsou podle ní ještě následkem zvednuté spodní vody po povodních.

Vedení hlavního města tento týden oznámilo, že chce po firmě ČKD Praha DIZ, aby zrychlila kontrolu technologií v Blance. Podle města postupuje pomalu.

Firma, která buduje v tunelu technologické vybavení, ale tvrdí, že je nutné dodržet pořadí zkoušek. Na práce nasadila desítky lidí. Poslední kontrolní den se uskutečnil ve středu.

Krnáčová: Nic neslibuju

"Já neslibuju nic. Určitě si nechám předložit technickou zprávu a pak se rozhodne rada kdy," dodala Krnáčová. Březnový termín vidí jako reálný.

Podle mluvčího stavební firmy Metrostav Františka Poláka problémy s vodou v tunelu byly. "V roce 2013 stavbu vyplavily přívalové deště, museli jsme to dotěsnit," řekl. Vlhkost se v tunelu podle něj stále sráží, protože stavba klasicky musí vyschnout. "Že by to bylo příčinou odsunutí otevření stavby, to určitě ne," dodal Polák.

Podle soupisu nutných prací k dokončení bude například revize závěsných a zvedacích zařízení a závěsů trvat ještě 46 dní. Vyhodnocení těsnosti hydroizolace musí být hotovo dokonce 91 dní před otevřením, které bylo plánované na 2. prosince.

Tunel Blanka, jehož výstavbu zadalo někdejší vedení města v čele s primátorem ODS Pavlem Bémem, měl původně sloužit už v roce 2011. Na začátku letošního října se otevřel Trojský most přes Vltavu, který je součástí tunelového komplexu.

Náklady na stavbu se v průběhu let zvýšily o několik miliard korun, nyní jsou vyčísleny asi na 37 miliard korun. Problematické faktury řešil arbitrážní soud.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy