Krnáčová: Prahu drží v šachu jediný člověk – Stropnický

Jiří Kubík
24. 8. 2015 5:30
Adriana Krnáčová (ANO) se při rozhovoru pro Aktuálně.cz minimálně tváří, že se ona sama k odchodu nechystá: "Nevidím důvod," říká razantně. "Nikdo mi nic takového neřekl."
Adriana Krnáčová ve své primátorské kanceláři.
Adriana Krnáčová ve své primátorské kanceláři. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - O trvanlivosti jejího působení ve funkci pražské primátory se spekuluje od samého začátku, tedy od listopadu loňského roku. Před dvěma týdny, po vypuknutí otevřeného konfliktu s náměstkem Matějem Stropnickým, dokonce sázkové kanceláře vypsaly kurzy na to, že do října ve vedení Prahy končí.

Adriana Krnáčová (ANO) se při rozhovoru pro Aktuálně.cz minimálně tváří, že se k odchodu nechystá: "Nevidím důvod," říká razantně. "Nikdo mi nic takového neřekl."

Místo toho očekává, že Trojkoalice, tedy sdružení KDU-ČSL, STAN a zelených, do začátku září odvolá "svého" Matěje Stropnického z funkce náměstka a nahradí ho někým jiným, jak ji k tomu ve čtvrtek vyzvaly kluby ANO a ČSSD.

Co když Trojkoalice vaši výzvu, aby odvolala Matěje Stropnického, nevyslyší? Počítáte s tím, že pak se může dnešní uspořádání Rady hlavního města Prahy zhroutit a tím můžete přijít i vy o své křeslo primátorky?

O tom je předčasné diskutovat. Pevně věřím, že si Trojkoalice uvědomí, že situace není snadná – a to ani pro nás jako jejich koaliční partnery. Z klubů ANO a ČSSD už několikrát zaznělo, že očekáváme řešení této krajně neuspokojivé situace, ale oni to asi nechtěli slyšet. Zatím jsme jim ale neříkali: Vyměňte ho! Tak teď to slyšeli na rovinu.

A v čem je ta situace s vaším náměstkem Stropnickým krajně neuspokojivá, jak říkáte?

Pan Matěj Stropnický dostal nějaký úkol, který nesplnil. Nevím, zda vědomě, nebo nevědomě. Domnívám se, že tam mohly být i jiné motivace - nicméně úkol nesplnil. A není to jen jeden úkol. Jde o pražské stavební předpisy, strategický plán a metropolitní plán. Ani jedno z toho nemá splněno, ani v jednom případě nemá ani našlápnuto.

Pan Stropnický se ale hájí, že jeho návrhy rada blokuje, že mu tam visí už dvacet materiálů, které mu nikdo nechce schválit.

To je holý nesmysl. Kdyby pan Matěj Stropnický své materiály předkládal včas, aby si je každý mohl přečíst, byla by k nim diskuse a pak by se buď schválily, nebo ne. Ale pan Matěj Stropnický to vše předkládá pozdě, stejně jako ty pražské stavební předpisy. U těch si nechal dokonce dvakrát prodloužit termín: poprvé v dubnu, podruhé v květnu. Měl to předložit v červnu a ani to nestihl.

Ale to, co jste mu udělala na zasedání rady před dvěma týdny, kdy jste mu přípravu stavebních předpisů odejmula z jeho kompetence a předložila radě ke schválení svou verzi, byla pěkná rozbuška: to vztahy v koalici nemohlo nerozbouřit.

Ale co jsem měla dělat? On nám dokonce zatajil dva dopisy, které dostal od ministerstva pro místní rozvoj, kde mu dali jasně najevo, že cesta, kterou se při přípravě předpisů vydal, je naprosto neuspokojivá. Kdyby se mě pak ministerstvo nezeptalo, jestli o těch dopisech vůbec vím, tak já nevím nic, protože pan Matěj Stropnický mi o nich neřekl. A když chtěl nakonec stavební předpisy předložit ke schválení, tak jsme zjistili, že ani tam nebyly odstraněny námitky, které k tomu ministerstvo mělo. Takže já vážně nevím, co on těch osm měsíců dělal. To už mě vážně naštvalo.

Nerad bych zabředl do technicistního popisu stavební normy, nicméně můžete pro ilustraci nějakou z těch námitek uvést? Matěj Stropnický totiž říká, že rozdíl mezi vaším a jeho návrhem je ten, že vy jdete na ruku developerům.

Tak to vůbec není pravda. Mezi těmi námitkami například bylo, že takzvané plánovací smlouvy nemají být v pražských stavebních předpisech, protože už jsou součástí stavebního zákona, což je nadřazená norma, a tudíž jsou vynutitelné prostřednictvím zákona.

A to má být ten zásadní spor?

To on začal říkat, že to je ten důvod, proč jdeme na ruku developerům, což je nesmysl. Podstatné je, že Matěj Stropnický s tím ministerstvem nekomunikoval, dohadoval se s ním velice neomaleným způsobem, a dokonce je chtěl žalovat.

Proč to podle vás dělá?

To je pro mě nepochopitelné. Opravdu. Myslím, že je to částečně v jeho vlastním nastavení. Sám mi říkal, že konflikt je jeho pracovní metoda. Pro mě tedy ne. A rozhodně ne, když je někdo radním a má zodpovědnost za město. Toto si musí odpustit. Jenže se stávalo běžně, že jsme se do konfliktu dostávali. To je stejný příběh jako u metropolitního plánu – ten je taky ve skluzu kvůli tomu, že se tento mladý muž nebyl schopný domluvit s člověkem, který metropolitní plán zpracovává – s panem architektem Koutským. Matěj Stropnický ho nesnáší, hádají se, špiní ho v novinách. Toto není báze spolupráce. Ať si svůj politický boj vede individuálně někde jinde, ale ne tady na městě! Toto je provozní jednotka a já chci, aby město fungovalo.

Nedostala jste v hnutí ANO nůž na krk, abyste tuto situaci s Matějem Stropnickým už razantně řešila?

Ne. Jak to myslíte?

Narážím na informace, které se objevily v deníku Právo, že máte minimální podporu mezi pražskými politiky ANO, dokonce zmiňovali jméno vaší možné nástupkyně – dosavadní náměstkyně Evy Kislingerové. Paní Kleslová jim řekla, že dnešní koalice není udržitelná… To jsou věty, které zazněly v novinách. Odpovídá to situaci v klubu ANO?

Nemám ten dojem. Opravdu ne. Mluvila jsem i s Evou Kislingerovou a ta mi řekla, že žádnou takovou informaci nemá. Nedostala jsem žádnou výzvu, abych odstoupila. Ve čtvrtek na klubu ANO jasně padlo, že tato koalice má samozřejmě potenciál, ale ne s panem Stropnickým.

Z toho se dá vyvodit, že bude-li Trojkoalice na panu Stropnickém trvat, pak tato koalice končí, protože smysl nemá.

Je to spekulace, která se takhle může vykládat, ale je to předčasné. Teď budeme čekat, s čím Trojkoalice přijde, a pak se k tomu postavíme. Myslím, že by byla škoda, kdyby Nezávislí a KDU-ČSL jako součásti Trojkoalice hodili flintu do žita a nechali se terorizovat jedním člověkem.

Myslíte, že to takto vnímají?

Myslím, že ano.

A proč to tedy podle vás neřešili sami a nechali se teď zahnat do kouta? To teď bude vypadat, že se vzdávají vašemu nátlaku.

Nemyslím, že jsou zatlačeni do kouta. My jsme je na to systematicky připravovali. Není to nová situace. Několikrát jsme usnesením našeho klubu upozornili, že situace není uspokojivá. To oni nás tlačí do kouta. Jedním člověkem vydírají celou koalici. Celou Prahu drží v šachu jeden člověk.

To myslíte vážně?

Jistě! Kvůli němu by Praha přišla o ty pražské stavební předpisy, zásadní dokument, protože by nesplnila lhůtu, kterou jsme měli od ministerstva na jejich přepracování. Já vážně nevím, co ten kluk těch osm měsíců dělal!

Dokdy má Trojkoalice přijít a říct: Stropnického vyměníme/ nevyměníme?

Do začátku září.

Jakou máte alternativu k dnešnímu složení rady? Pokud by Trojkoalice odešla, s kým by ANO a ČSSD chtěly uzavřít koalici? S TOP 09?

Vy si myslíte, že bych měla říct panu předsedovi Babišovi, že bychom vládli s lidmi od Kalouska? To bych mu tedy říkat nechtěla! Umím si představit tu celkem vzrušenou reakci.

Ona je otázka, jestli byste mu to v takové chvíli měla oznamovat vy, anebo právě už jiný zástupce ANO.

Ani tak si to neumím představit. Způsob, jakým se pan Kalousek vymezuje vůči panu předsedovi Babišovi, se mi osobně velice nelíbí a myslím, že ostatním členům klubu ANO taky ne.

To vymezování je ale obousměrné, nemyslíte? I pan Babiš je vůči panu Kalouskovi dost ostrý, když ho například nazývá zlodějem, který rozkradl republiku.

Jaká akce, taková reakce. Každopádně není to moc příjemný vztah, tak bych to řekla. Takže si neumím představit, že by tady lidé s DNA pana Kalouska měli vytvářet s ANO nějakou koalici. Ale zase jak se říká: v politice je všechno možné, že?

Přesně tak. Ono těch dalších totiž moc není. Nebo o nějaké víte?

O tom opravdu neumím uvažovat. Myslím si, že je třeba se pokusit diskutovat o současné koalici. Ta svůj potenciál a naději ještě neztratila. To je jako v manželství. Taky když máte krizi, tak se taky hned neženete do rozvodu. Jdete k nějakému manželskému poradci, dáte tomu čas, aby se to vydiskutovalo, a pak se jde dál, protože odpovědnost je celkem veliká. Stejně jako v rodině, když máte děti.

Máte pocit, že teď jste výzvou Trojkoalici, aby vyhodila Stropnického, šli k manželskému poradci? Nebo jste spíš partnerovi rovnou řekli, ať se sbalí a vypadne?

Řekla bych spíš to druhé. Jednoho člena rodiny jsme vlastně vyzvali, že když už není loajální k rodině, ať odejde.

Mluvila jste o situaci v pražské koalici s předsedou Babišem a paní Kleslovou?

Mluvila jsem s nimi o situaci kolem pražských stavebních předpisů. Vysvětlovala jsem jim náš postup. Myslím, že jsem jim ho vysvětlila.

A o výměně Matěje Stropnického?

O té jsem se zmínila taky.

A ptala jste se jich na svou pozici?

Ne. To nebylo téma hovoru.

Necítíte se ohrožena?

Necítím. A proč by mě někdo odvolával? Myslím si, že mám dost splněných úkolů, dokonce i vizi města mám celkem dobře pochystanou – co se týče správy, práce s veřejným prostorem, transparentnosti rozhodování. Chci se taky zasadit o nějakou zásadní budovu, líbí se mi třeba Muzeum moderního umění. Podařilo se mi prosadit projekt proměny spodní části Václavského náměstí, něco, o čem se tady deset let jen mluvilo. Mám pocit, že se mi daří leccos měnit.

Odvolání se nebojíte, sama odcházet nechcete. Tak teď ještě vyčkat, jak se rozhodne Trojkoaliace…

Pevně věřím, že se rozhodnou správně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy