Krnáčová památkáře neodstřihne. Zastupitelé se jejím návrhem odmítli zabývat

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 9. 2018 11:08
Pražská primátorka Adriana Krnáčová neuspěla s návrhem, aby se památkáři odstavili od rozhodování o stavbách. Zastupitelé jej stáhli z programu zastupitelstva.
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražské zastupitelstvo nepředloží sněmovně návrh změny zákona, kterým by se památkáři odstřihli od rozhodování o stavbách. Zastupitelé to velkou většinou stáhli z programu jednání.

Návrh, aby byl Národní památkový ústav (NPÚ) odstaven od posuzování stavebních projektů v památkově chráněných územích měst a obcí, předložila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) na jednání rady minulý týden. Neinformovala o tom nejen své koaliční partnery, ale nevěděl o tom ani nikdo z klubu ANO. Rada poté zařadila bod na program posledního zastupitelstva před volbami, které se koná ve čtvrtek.

Pokud by návrh zastupitelstvem prošel, musela by se jím zabývat Poslanecká sněmovna. Kraje včetně Prahy totiž mají právo na zákonodárnou iniciativu - mohou předkládat zákony. Využívají ji ale jen velmi zřídka. 

Dosud mají úředníci povinnost vyžádat si stanovisko od NPÚ, kterým se ale při závěrečném posuzování nemusí řídit. Po změně by projekty schvalovali jen úředníci radnice, respektive magistrátní Odbor památkové péče. Zejména menší města však nemají dostatek kvalifikovaných odborníků, a tak by podle kritiků mohlo dojít ke znehodnocení některých historicky cenných budov.

Ne všichni koaliční politici s tím proto souhlasili. "Návrh je tak hloupý a samolibý, že se ani nedá vylepšit žádným pozměňovacím návrhem," uvedl Matěj Stropnický za Trojkoalici zelených, lidovců a STAN. Ta má tři zástupce v jedenáctičlenné radě, která záměr poslala do zastupitelstva. "Návrh neprojednal legislativní ani kulturní výbor," dodal Stropnický s tím, že pro návrh ruku nezvedne.

Podle Krnáčové by změna mohla zrychlit stavební řízení. V navrhovaném materiálu město například NPÚ vytýká, že nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na svá rozhodnutí.

To však primátorce příliš nevěří opozice. "Směřuje to k tomu, že památková péče absolutně zkolabuje," řekl Václav Novotný (TOP 09). Praha sice má podle něj na magistrátu dost kvalifikovaných památkářů, ale to už neplatí o menších městech. "Proto nemá návrh hlavního města ve sněmovně šanci. Jakkoliv si o parlamentu nedělám iluze, tak si myslím, že je do té míry soudný, že tu iniciativu nevezme v potaz," dodal.

Sám připouští, že památkový zákon, který je z roku 1987, už dávno neodpovídá původním potřebám. "Je předrevoluční a vůbec nebere v úvahu soukromé vlastnictví. Ale není to možné řešit takto diletantsky," říká Novotný. Proti návrhu se postavily i kulturní instituce, jako je UNESCO nebo Mezinárodní rada pro památky a sídla (ICOMOS). V prohlášení vyzvaly pražské zastupitelstvo, aby návrh zamítlo.

Zastupitelé nakonec velkou většinou návrh odmítli projednat - pro stažení zvedlo ruku 40 z nich, dva byli proti stažení a tři se zdrželi. Zbytek nehlasoval. Proti stažení byla kromě Krnáčové její stranická kolegyně Eliška Kaplicky. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy