Krnáčová to má nahnuté, pražské ANO jí vyslovilo nedůvěru

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 8. 2015 9:34
Nástupkyní by se mohla stát náměstkyně Eva Kislingerová. Situací se bude odpoledne zabývat pražský klub ANO.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová
Pražská primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Jiří Koťátko, archiv Economia

Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová možná skončí ve funkci, pražské předsednictvo hnutí ANO jí údajně v pondělí večer vyslovilo nedůvěru. S odvoláním na své zdroje z hnutí ANO to v pondělí večer uvedly servery Echo24.cz a Parlamentní listy.

"Měli jsme dnes krajské předsednictvo. Jednali jsme o průběhu klubu z minulého týdne. Musím říci, že krajské předsednictvo se shodlo s názorem klubu, že bohužel paní primátorka nadále důvěru klubu nemá," uvedl v pondělí pro Parlamentní listy radní za ANO Michal Hašek. Předsednictvo podle něj dalo mandát vyjednávacímu týmu, aby jednal dále o osudu koalice.

Důvodů prý byla celá řada. "Projednávali jsme situaci poměrně dlouho a široce. Některé problémy se táhnou jako červená nit. Jeden z hlavních důvodů je velice špatná komunikace mezi klubem a paní primátorkou. Pro nedůvěru se vyslovila většina členů," dodal.

Podle serveru Echo24 v předsednictvu pražské organizace hnutí ANO proti Krnáčové hlasovalo 15 členů a dva se zdrželi. Podle zdroje serveru se schůze neúčastnila šéfka pražské organizace Radmila Kleslová a zasedání řídil první místopředseda pražského ANO a starosta Prahy 8 Matěj Fichtner.

Další informaci ale zatím nikdo z vedení pražské buňky ANO uvést nechce. Mlčí i Krnáčová.

Novou primátorkou by se údajně mohla stát její náměstkyně Eva Kislingerová. "O ničem nevím. Vše se dozvím na odpoledním jednání klubu ANO," řekla Kislingerová v úterý ráno v České televizi.

Tuto možnost okomentovala už dříve pro Echo24 šéfka pražské ANO Radmila Kleslová, když připustila, že se o možné výměně mluví: "Tak ono je to logické. Paní Kislingerová je náměstkyní paní primátorky, byla naší dvojkou na kandidátce. Je to pro mě žena s obrovským morálním i profesním kreditem."

Vedení o ničem neví

První místopředseda hnutí ANO2011 Jaroslav Faltýnek v pondělí pozdě večer Lidovým novinám na otázku, zda ví, že pražský klub ANO vyjádřil Krnáčové nedůvěru, odpověděl: "O ničem takovém nevím a těžko si dokážu představit situaci, že bych to nevěděl."

Za vratkou pozicí Krnáčové zřejmě stojí neshody s koaličními partnery. Situace se vyhrotila, když odebrala přípravu pražských stavebních předpisů svému náměstkovi Matěji Stropnickému (SZ). V ten samý moment představila vlastní verzi předpisů pro Prahu a dala ji zastupitelům ke schválení. Krnáčová argumentovala tím, že Stropnický dlouhodobě neplní své úkoly a ohrožuje rozvoj města a není loajální.

Minulý týden ve čtvrtek pak ANO a ČSSD po jednání koalice přišly s požadavkem, aby Stropnický ve vedení města skončil.

Klub zastupitelů pražské Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) požadavku zbylých koaličních členů na odvolání Stropnického nevyhověl s tím, že odmítá, aby mu koaliční partneři dávali ultimáta, a trvá na plnění programových priorit. Budoucnost koalice je tak i nadále nejistá.

Hnutí ANO v Praze vyhrálo volby. Společně s ČSSD a Trojkoalicí má v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy