Krnáčová to má nahnuté, pražské ANO jí vyslovilo nedůvěru

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 8. 2015 9:34
Nástupkyní by se mohla stát náměstkyně Eva Kislingerová. Situací se bude odpoledne zabývat pražský klub ANO.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová
Pražská primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Jiří Koťátko, archiv Economia

Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová možná skončí ve funkci, pražské předsednictvo hnutí ANO jí údajně v pondělí večer vyslovilo nedůvěru. S odvoláním na své zdroje z hnutí ANO to v pondělí večer uvedly servery Echo24.cz a Parlamentní listy.

"Měli jsme dnes krajské předsednictvo. Jednali jsme o průběhu klubu z minulého týdne. Musím říci, že krajské předsednictvo se shodlo s názorem klubu, že bohužel paní primátorka nadále důvěru klubu nemá," uvedl v pondělí pro Parlamentní listy radní za ANO Michal Hašek. Předsednictvo podle něj dalo mandát vyjednávacímu týmu, aby jednal dále o osudu koalice.

Důvodů prý byla celá řada. "Projednávali jsme situaci poměrně dlouho a široce. Některé problémy se táhnou jako červená nit. Jeden z hlavních důvodů je velice špatná komunikace mezi klubem a paní primátorkou. Pro nedůvěru se vyslovila většina členů," dodal.

Podle serveru Echo24 v předsednictvu pražské organizace hnutí ANO proti Krnáčové hlasovalo 15 členů a dva se zdrželi. Podle zdroje serveru se schůze neúčastnila šéfka pražské organizace Radmila Kleslová a zasedání řídil první místopředseda pražského ANO a starosta Prahy 8 Matěj Fichtner.

Další informaci ale zatím nikdo z vedení pražské buňky ANO uvést nechce. Mlčí i Krnáčová.

Novou primátorkou by se údajně mohla stát její náměstkyně Eva Kislingerová. "O ničem nevím. Vše se dozvím na odpoledním jednání klubu ANO," řekla Kislingerová v úterý ráno v České televizi.

Tuto možnost okomentovala už dříve pro Echo24 šéfka pražské ANO Radmila Kleslová, když připustila, že se o možné výměně mluví: "Tak ono je to logické. Paní Kislingerová je náměstkyní paní primátorky, byla naší dvojkou na kandidátce. Je to pro mě žena s obrovským morálním i profesním kreditem."

Vedení o ničem neví

První místopředseda hnutí ANO2011 Jaroslav Faltýnek v pondělí pozdě večer Lidovým novinám na otázku, zda ví, že pražský klub ANO vyjádřil Krnáčové nedůvěru, odpověděl: "O ničem takovém nevím a těžko si dokážu představit situaci, že bych to nevěděl."

Za vratkou pozicí Krnáčové zřejmě stojí neshody s koaličními partnery. Situace se vyhrotila, když odebrala přípravu pražských stavebních předpisů svému náměstkovi Matěji Stropnickému (SZ). V ten samý moment představila vlastní verzi předpisů pro Prahu a dala ji zastupitelům ke schválení. Krnáčová argumentovala tím, že Stropnický dlouhodobě neplní své úkoly a ohrožuje rozvoj města a není loajální.

Minulý týden ve čtvrtek pak ANO a ČSSD po jednání koalice přišly s požadavkem, aby Stropnický ve vedení města skončil.

Klub zastupitelů pražské Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) požadavku zbylých koaličních členů na odvolání Stropnického nevyhověl s tím, že odmítá, aby mu koaliční partneři dávali ultimáta, a trvá na plnění programových priorit. Budoucnost koalice je tak i nadále nejistá.

Hnutí ANO v Praze vyhrálo volby. Společně s ČSSD a Trojkoalicí má v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy