Krnáčová domlouvá kvůli rozpočtu narychlo koalici, počítá s hlasy komunistů i Pirátů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2015 17:26
TOP 09 i ODS v Praze odmítají slíbit, že bez výhrad podpoří rozpočet, který připravila rozpadlá koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ten naopak možná získá překvapivou podporu od zastupitelů KSČM. Piráti jsou rozpočet ochotni podpořit, mají ale deset podmínek. Primátorka Adriana Krnáčová chce kvůli rozpočtu svolat mimořádnou schůzi rady a poté na prosincovém zastupitelstvu návrh rozpočtu schválit, aby se město vyhnulo rozpočtovému provizoriu. Počítá s hlasy ANO, ČSSD, KSČM a České pirátské strany. Celkem by tak získala 33 zastupitelů, tedy nejtěsnější většinu.
Primátorka Adriana Krnáčová.
Primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Primátorce Adrianě Krnáčové svitla naděje na vyřešení současné situace s dosud neschváleným rozpočtem Prahy. Návrh ANO a ČSSD totiž slíbili podpořit komunisté a s několika úpravami i Piráti.

Primátorka chce po středečním jednání s opozičními stranami kvůli rozpočtu svolat mimořádné jednání rady. Pokud poté na prosincovém zastupitelstvu zmíněné strany návrh podpoří, budou mít dost hlasů na jeho schválení. Zastupitelstvo má totiž 65 členů a hnutí ANO, ČSSD, KSČM a Česká pirátská strana dávají dohromady 33 hlasů, tedy nejtěsnější většinu. Praha ročně hospodaří se zhruba 55 miliardami korun.

Všech osm pražských zastupitelů Trojkoalice (SZ/STAN/KDU-ČSL) svými podpisy slíbilo, že budou hlasovat pro rozpočet navržený městskou radou a nepředloží k němu pozměňovací návrhy. Cílem je podle zastupitelů vyhnout se rozpočtovému provizoriu, které by negativně ovlivnilo investice v celé Praze.

Počet křesel v pražském zastupitelstvu

Jednání pražského zastupitelstva

ANO: 17

TOP 09 a nezávislí: 12

ČSSD: 8

ODS: 8

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL. STAN): 8

KSČM: 4

Piráti: 4

Klub Nezávislých: 3

Nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová

Pražské zastupitelstvo má 65 členů

Zastupitelka Marta Semelová (KSČM) po jednání s primátorkou řekla, že kvůli stabilitě města je klub ochoten rozpočet podpořit. Kvůli rozpadlé koalici totiž metropoli hrozí rozpočtové provizorium. Semelová zároveň nevyloučila podporu možné menšinové koalice. Byla by to první účast komunistů na vládě v metropoli od roku 1990. Piráti jsou rozpočet ochotni podpořit, mají ale deset podmínek, které ve středu primátorce sdělili.

Zástupci Pražské TOP 09 a ODS naopak dopoledne řekli, že nehodlají dát garance bezvýhradné podpory rozpočtu, který připravila rozpadlá koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice

Podle ODS a TOP 09 je primátorčin požadavek vůči opozičním stranám nesmyslný a hraničí s diktaturou.

Adriana Krnáčová po jednání uvedla, že je kvůli rozpočtu připravena svolat mimořádné jednání zastupitelstva, na kterém počítá s hlasy Pirátů a komunistů. "Aktuálně hledáme ad hoc koalici, která by se oprostila od mocenských zájmů a rozpočet schválila pro dobro města a městských částí," řekla Krnáčová.

Příprava provizoria začala

Primátorka, náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) a náměstek Petr Dolínek (ČSSD) v úterý oznámili, že zahájili přípravu rozpočtového provizoria. Slib, že Praha i přes potíže v koalici vstoupí do nového roku s řádně schváleným rozpočtem, podle nich není možné splnit. Vinu prý nese Trojkoalice.

Zástupci Trojkoalice ale argumenty odmítli. Spolu s opozicí vyzvali primátorku, aby rozpočet předložila na prosincovém zasedání zastupitelstva. Primátorka na dnešní ráno svolala předsedy zastupitelských klubů a žádá od nich záruku.

"Nemůžeme si dovolit předložit návrh rozpočtu bez jasně deklarované podpory. Hrozilo by, že množství pozměňovacích návrhů udělá z návrhu, na kterém pracovala řada odborníků několik měsíců, jen cáry několika papírů, které budou špatné jak pro městské části, tak pro Prahu jako celek," uvedla primátorka v úterý večer.

"Žádat od opozice garance, že nebude dávat pozměňovací návrhy, je zcela mimo realitu a hraničí to s diktaturou," řekla předsedkyně zastupitelského klubu ODS Aleksandra Udženija, která jednání předčasně opustila.

"Primátorka záměrně uvádí město, městské části a stovky organizací do rozpočtového provizoria za účelem vydírání," uvedl předseda klubu TOP 09 Václav Novotný. Podle něj má primátor zodpovědnost za rozpočet. A opozice mu nemůže předem slíbit, že se při projednávání rozpočtu vzdá diskuse. "Primátorčin požadavek je absurdní, úplně popírá smysl zastupitelské demokracie," doplnil.

Po loňských volbách vládly v Praze ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden, když zastupitelstvo odvolalo předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD).

Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS. Jak a kdy bude sestaveno nové vedení města, zatím nedokázal nikdo říct. Žádné z politických stran se zatím nepodařilo získat v 65členném zastupitelstvu většinu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy