Krnáčová: Navážet se do politiků je snazší než řídit Prahu. Bez Faltýnka by bezvládí trvalo déle

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
29. 4. 2016 0:00
Pražská primátorka Adriana Krnáčová si "vyseděla" staronovou koalici. V rozhovoru pro Aktuálně.cz ovšem přiznala, že staré přátelství rozkmotřených stran po půlroce nevzkřísila ona, ale její kolega Jaroslav Faltýnek. "Je velmi zkušený vyjednavač a pomohl nám odblokovat některé představy o tom, jak bychom měli postupovat," řekla Krnáčová s tím, že po celou dobu se nechtěla k vyjednávání vyjadřovat proto, aby se sestavování nové koalice nerozpadlo, jako se to stalo opoziční TOP 09. "Pořád o tom mluvili a už domlouvali primátora. A vzápětí jim další den kolegové vypověděli spolupráci," dodala.
Primátorka Adriana Krnáčová
Primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Lukáš Bíba

Sestavení koalice vám trvalo několik měsíců. A nyní jsme zpátky, kde jsme byli v říjnu.

Trvalo by to i déle.

Kdyby nepřišel pan Faltýnek.

Pan Faltýnek v sestavování sehrál velmi důležitou a pozitivní roli, to musím přiznat.

V jakém ohledu?

Je velmi zkušený vyjednavač a pomohl nám odblokovat některé představy o tom, jak bychom měli postupovat.

A necítíte to jako trochu vaše selhání, že jste lídr, primátorka, ale skládání koalice musí přijít zachraňovat člověk ze Sněmovny?

Vůbec to tak nevnímám. Byla jsem za jeho pomoc vděčná. Jsem v politice nová, stále se každým dnem učím a on je politický matador a od takových lidí se ráda něco přiučím. Jsem ráda, že do toho vyjednávání, které nebylo triviální, vstoupil. Když se rozpadla koalice, udržela jsem těch sedm radních a pak jsem tu koalici zase složila. Opravdu to nebylo jednoduché cvičení. A já jsem netrpělivý člověk a dost často chci mít výsledky rychle.

Tady jste byla ale zdrženlivá a dá se říct, že jste si to vyseděla.

Musela jsem být trpělivá, protože mým cílem bylo, aby ANO zůstalo na radnici jako vládní strana, abychom si udrželi naše radní a post primátora – a tomu jsem podřídila své kroky.

Nicméně jste se rozpadli a po půl roce jste se vrátili ve stejném složení. To vypadá, jako byste si z nás půl roku dělali legraci. Už v lednu jste říkala, ať počkáme, že se dočkáme nejspíše té samé koalice.

Měli jsme při skládání koalice určitá omezení. TOP 09 je měla taky. Způsob, jakým se vůči nám vymezovali, nebyl úplně standardní a vyzkoušeli jsme všechny varianty. TOP 09 navíc tvrdila, že má koalici již složenou, dokonce vybírali primátora. Já osobně jsem nechtěla dopadnout tak, že bych komentovala tuto situaci způsobem jako TOP 09 a pak neměla nic. Tak jak jsem v lednu předpokládala a viděla, jediným východiskem byla ta stávající a bývalá koalice.

Od primátorky by se čekalo, že to bude člověk ráznější, někdo, kdo to bude řídit…

Já jsem byla ve vyjednávacím týmu, řídila jsem to. Ale ráznost je někdy v politice kontraproduktivní. Rázná můžu být v prosazování své agendy, ale v politickém vyjednávání je diplomacie, takt a někdy snad i ústup lepší než jakákoli ráznost.

A to je tedy důvod, proč jste vyjednávání průběžně nekomentovala?

Nekomentovala jsem to proto, abych nedopadla jako kolegové z TOP 09, kteří o tom pořád mluvili a už domlouvali primátora. A vzápětí jim další den kolegové vypověděli spolupráci. Chápu, že pro vás novináře to nebylo moc příjemné, protože jste očekávali, že udělám nějaký rázný postoj. Ale stále se učím a mám pocit, že tuto lekci jsem se naučila celkem dobře.

Nyní není v radě města Matěj Stropnický…

Není tam Matěj Stropnický. Ale já si myslím, že se koalice opravdu rozpadla na personálních animozitách.

Takže se ta situace nebude opakovat?

Všechno se může opakovat, ale věřím, že se to už nestane. Jsme poučeni z předchozího období. Neshody v politice se na zastupitelstvu neřeší tím, že se odvolávají jednotliví radní. Řeší se to dialogem a hledáním konsenzu. To jsem se z toho naučila, o tom je politika. Není to o tom, že se postavím tady na to zastupitelstvo a ve světle kamer udělám zásadní rozhodnutí, které nemohu vzít zpátky.

Byla jste uznávaná jako šéfka Transparency…

Teď nejsem?

Vy nemáte pocit, že vám vaše působení v čele Prahy pošramotilo pověst?

Je samozřejmé, že se na mě veřejnost kouká jinak. Jsem politik. Z pozice šéfky Transparency se můžete navážet do jakéhokoliv politika, protože to děláte z pozice nevědění, co znamená být v této pozici. Co znamená řídit tak velké město, jako je Praha. A to je samozřejmě z pozice vnějšího pozorovatele podstatně jednodušší.

Dřív jste byla Krnáčová, nyní je slyšet jen "Krnda , krndačka"… necítím tu vážnost jak v Transparency.

ANO je nový subjekt, vetřelec do zaběhnutých kolejí. Navíc se to vše teprve učíme. A pochopitelně se nás bude každý snažit zpochybňovat, znemožňovat a i zničit, a to se i stalo loni na podzim. Ti, kteří si teď stěžují, že dávám dohromady stejnou koalici, byli architekti toho, že se to rozpadlo.

Myslíte, že jste to ukočírovala dobře, když jste znovu primátorka?

Já nejsem opět, já jsem stále primátorka.

Ale chaos tam byl, když jste ještě poslední den měnili obsazení výborů.

To je ale normální praxe koaličního rozhodování.

To si nemyslím. Přece byste měli vědět, kdo je na co odborník, a proto bude v čele konkrétního výboru - a vy jste to třikrát v poslední den změnili. Jako byste nevěděli, koho kam dát.

Já si myslím, že to tak nebylo. Bylo nutné udělat několik kompromisů. Například paní Bendová řekla, že na to (výbor dopravy - pozn. red) nemá a raději by dělala něco jiného. To je skvělá sebereflexe. Vidím to spíše pozitivně, ne negativně.

Máme novou koalici a zdá se, že vy máte nový účes. To jste si řekla, že s novou koalicí budou nové vlasy?

Není to úplně pravda. Já vlasy neměním. Ale neměla jsem na to čas a nechala jsem si je narůst a dopadlo to tak, že mě viděl v televizi můj kadeřník a napsal mi smsku: "Nechceš už konečně přijít? Nemůžu se na to dívat."

Jaké jsou nyní programové priority staronové koalice?

Samozřejmě ty, které přicházejí z minulosti a jsou v minulosti zakotvené: Stavební předpisy, které jsou snad na dobré cestě, pak Metropolitní plán, plánovací smlouvy, dostavba okruhu, omezení dopravy v centru a dořešení problematických kauz z minulosti.

S plánem jsou ale značné problémy, co jsem slyšel.

Nepanuje tam velký soulad s tím, jak se v jeho přípravách postupuje. Ty výtky jsou i ze strany odborníků a to nemůžeme ignorovat.

Na účtech města je podle nových informací neproinvestovaných 12 miliard korun. Jak je to možné?

Je to daň minulosti. Investiční projekty nevznikají hned – přicházejí z jednoho roku na druhý. Je potřeba udělat plán, výběrové řízení a tak dále. Od základní myšlenky do provedení uběhne tak pět let. My jsme nenašli žádné projekty, které by nám zanechala předchozí vláda.

Chcete říct, že vám vaši předchůdci vůbec nic nenechali?

Nechali nám jenom problémy. A to velice dobře víte, že tam jsou problémy s Blankou, Opencard, Škodův palác a další stavební problémy…

S radním pro dopravu Petrem Dolínkem jsme se bavili o tom, že do konce loňského roku měl být plán, co se bude stavět, co se bude dělat. Ale není. Není to daň za to, že se rozpadla koalice?

Nemyslím si to. Na vnitřní okruh města třeba není dostatečná příprava, abychom něco schvalovali. Ale Dolínek mi slíbil, že co nejdříve předloží na radu plán na dokončení vnitřního okruhu. Vnější okruh Prahy ztroskotává na tom, že budeme muset udělat novou EIU. Je to daň za to, že v Čechách nemůžete dálnici postavit bez potíží ze strany spekulantů, aktivistů nebo lidí, kteří si koupili pozemky na domy v okolí připravované dálnice, vůbec je to nezajímalo a teď se diví, že by kolem jejich domu měla vést dálnice.

Mluví se ale i o Štěrboholské radiále, Blance číslo dvě. Není rozhodování nad těmito projekty zabrzděné právě tím, že byla rozpadlá rada města?

Jediná připravená stavba je Radlická radiála, která by ulevila Plzeňské, ze které by se mohl stát městský bulvár, a ne výpadovka z Prahy. Odlehčila by i Andělu. To je ale asi jediná stavba zralá na soutěž. Opravdu si ale nemyslím, že by menší rada nějak zahálela, protože jsem ani v okleštěné radě nezaznamenala, že bychom neměli vůli posouvat projekty dopředu. Když se podíváte, kolik tisků jsme schválili, kolik tisků jsme vyřešili, tak si nemyslím, že je to úplně triviální, pracovat v takto omezeném počtu každý den celkem dlouho. Neměli jsme pocit, že bychom blokovali tisky nebo byla nevůle schvalovat něco, co je potřebné. Právě naopak.

Místo Stropnického se do rady dostala Petra Kolínská. Nemůže to s ní dopadnout jako s Matějem Stropnickým?

Petra je zcela odlišným člověkem, jak v projevu, tak v kariéře, kterou má za sebou. Nemyslím si, že je to člověk, který se na radě začne vymezovat proti kolegovi. Je to člověk, který si uvědomuje, že ta koalice je křehká, a chce, aby vydržela celé období.

Zasahuje Radmila Kleslová stále do vedení strany, magistrátu?

Já paní Kleslovou viděla naposledy loni v srpnu. Pokud zasahuje do někoho, je to jeho problém.

A máte pocit, že je někde v pozadí, nebo to pan Faltýnek srovnal?

To, že jsou lidé, kteří více komunikovali a komunikují s paní Kleslovou, je fakt. Nemyslím, že to je špatně. Já ale nepociťuji, že by zasahovala do chodu klubu. Jako bylo třeba zvýšení koeficientu daně z nemovitostí - někteří byli proti, ale pak jsme si to vydiskutovali a shodli se. Kdysi docházela na klub a nebylo to příjemné. Už jsem ji vytěsnila ze svého života.

Opozice vás na zastupitelstvu obvinila, že jste si rozdělili trafiky - pro každého placená funkce, aby vaši zastupitelé podpořili koalici.

To je nesmysl.

Ale navrhli jste zvýšit počet výborů o tři.

Je to stejný počet jako v minulém a předminulém volebním období. Ta diskuse by se tak neměla vést. Jistě, opozice na to má právo, ale že nás obviňuje právě ODS, nás, z nějakého trafikanství, když tu měli dlouhodobě napojené Janoušky a Hrdličky z různých městských částí, to je nefér.

Nyní budou předsedy výborů i Karel Březina a Jan Slezák za ČSSD. To vám nevadí?

Oni jsou snad kmotři?

První byl pravomocně odsouzen pro podvod, druhý rozháněl demostranty v roce 1989.

Ale pan Březina si odpykal svůj soud… Já mám koaličního partnera, se kterým jsme domluvili koalici. A nemám právo kádrovat jeho lidi. Byla to volba ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy