Krize v pražské koalici: TOP 09 vyvolala smírčí řízení

ČTK ČTK
15. 3. 2013 14:19
Koalice po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Pražská koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů.

Šéf klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra řekl, že se koalice ocitla v krizi. TOP 09 proto v pátek vyvolala smírčí řízení. V průběhu smírčího řízení přitom může být kdykoli změněna nebo vypovězena koaliční smlouva.

"Vzhledem k tomu, že se zastupitelský klub TOP 09 domnívá, že smluvní strana nejeví dostatečný zájem o nalezení řešení v souladu s koaliční smlouvou, bylo zastupitelským klubem TOP 09 v souladu s koaliční smlouvou rozhodnuto o vyvolání smírčího řízení," uvedl Vávra v dopise adresovaném ODS.

Koalice se dlouhodobě nedokáže shodnout na čtyřech problematických bodech. Jedná se o otázky kolem dostavby a financování tunelu Blanka, které jsou podle Vávry nejzávažnější.

Dále jde o odkup podílu v Pražské plynárenské, financování dopravního podniku a objednávky právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů.

K jednotlivým tématům se v průběhu dohodovacího řízení konala jednání, která vedli vždy tři zástupci z každé strany. Podle Vávry ale tyto týmy k žádnému řešení nedospěly.

Dokud nebudou jednotlivé problémy vyřešeny, nesmějí orgány města schvalovat žádné návrhy či materiály, které se spornou záležitostí souvisí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy