Krize v Praze: TOP 09 chce post primátora, ODS je proti

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 5. 2013 21:20
Vítěz posledních voleb chce obsadit sedm z jedenácti míst městské rady
Foto: Michal Štůsek

* TOP 09 žádá po ODS post primátora, ODS se nehodlá křesla pro Bohuslava Svobodu vzdát. * Zatím není jasné, koho by TOP 09 na post vládce Prahy navrhla: Mluví se o jménech Vávra, Novotný, Tůma či Dlouhý.

Praha - Pravicová vláda nad Prahou je po roce a půl v troskách.

Poté, co TOP 09 vypověděla v pondělí večer koaliční smlouvu ODS, se hýbe křeslo pod pražským primátorem, občanským demokratem Bohuslavem Svobodou.

Lidé z pražské TOP 09 se netají s tím, že o post primátora usilují. V návrhu nové koaliční smlouvy, kterou ODS předložili, právě primátorskou funkci žádají. Opírají se o to, že volby v Praze vyhrála TOP 09. A pokud ODS neustoupí, mohou Schwarzenbergovi lidé vládnout opřeni o ČSSD, která jim podporu předběžně slíbila.

"Ano, chceme primátora a sedm radních," řekl deníku Aktuálně.cz šéf zastupitelů za TOP 09 Jiří Vávra s tím, že to lépe odpovídá počtu hlasů jednotlivých stran v zastupitelstvu.

ODS se ale primátorského křesla vzdát nehodlá. "Klub ODS jednomyslně přijal usnesení, že zásadně odmítá návrh koaliční dohody předložený TOP 09," uvedl primátor s tím, že neuznávají ani časová ultimáta, které TOP 09 navrhuje.

"Byli jsme to my, kdo tuto koalici vytvářel. Pokud se pravicová strana domnívá, že je lepší koalice s ČSSD, není to náš problém," odpověděl primátor na otázku, zda neriskují, že se TOP 09 dříve dohodne se sociálními demokraty.

ODS připravila vlastní návrh možné koaliční spolupráce, zatím ale nechtěla komentovat podrobnosti. "Máme pracovní draft vlastního návrhu. Jeho obsah budete pravděpodobně znát ve středu ráno," dodal primátor.

Podle informací Aktuálně.cz z řad ODS se strana vůbec nechce bavit o změnách v radě, a to ani v počtu křesel, ani v gescích.

Nový primátor? Zatím tajné

Koho by TOP 09 dosadila na post primátora, zatím není jasné. Jedním z kandidátů by mohl být právě Vávra. Podle neoficiálních informací je ve hře také radní pro kulturu Václav Novotný, někdejší kandidát na primátora Zdeněk Tůma nebo zastupitel Martin Dlouhý.

Nejvýše postavený člen TOP 09 v radě - první náměstek primátora Tomáš Hudeček - podle svých slov o funkci neusiluje. Straníci ho podle zákulisních informací ani příliš nepřemlouvají.

Oblasti, které chce strana obsadit, zatím neuvádí, už dříve ale avizovala, že má zájem například o finance, dopravu a majetek. TOP 09, která zvítězila v komunálních volbách, měla dosud šest radních a ODS pět včetně primátora Bohuslava Svobody (ODS).

Radní za ODS ale návrh nové koaliční smlouvy odmítají. Strana se nehodlá vzdát křesla primátora, a proto připravuje vlastní verzi. Rozhodnout o její podobě by měla na dnešním jednání klubu.

"Předpokládám, že zastupitelský klub nepřistoupí na to, aby ODS neměla v Praze primátora," uvedla radní Aleksandra Udženija (ODS).

Počínání pražské TOP 09 už podpořilo vedení strany. "TOP 09 před rokem a půl vstupovala do koalice primátora Svobody s důvěrou, že jeho osoba je zárukou věrohodné a transparentní politiky. Primátor bohužel naše očekávání nesplnil. Snahu o transparentní politiku pouze mediálně předstíral," uvedla mluvčí strany Alžběta Plívová.

Primátora se zase zastal předseda ODS Petr Nečas. "Politikaření, intrikaření a destrukce, což je teď zřejmě součástí politiky TOP 09, pro Prahu nemůže dopadnout dobře. Odstranit takto kvalitního, dobrého primátora je prostě politická i lidská hloupost," myslí si premiér.

Dohoda musí vzniknout do středy

Starou koaliční smlouvu vypověděla TOP 09 v pondělí večer. Primátor Bohuslav Svoboda několik hodin předtím vyzval předsedu pražské TOP 09 k jednání o budoucnosti koalice v Praze.

"Oficiální informaci o ukončení koaliční smlouvy jsem dostal během noci z pondělí na úterý," řekl deníku Aktuálně.cz primátor. Během dopoledne pak obdržel návrh nové koaliční smlouvy z pera TOP 09.

Strany se mezi sebou musí dohodnout do středy. V opačném případě má TOP 09 od krajského výboru doporučení, aby začala jednat s ostatními stranami v zastupitelstvu.

Největší šance mají sociální demokraté, se kterými by TOP 09 utvořila pohodlnou většinu. Náměstek primátora Tomáš Hudeček už řekl, že mají od ČSSD nabídky na spolupráci.

Sociální demokraté prosazují především jednobarevnou vládu TOP 09 s podporou ČSSD. Možností je i duhová koalice s přeběhlíky. S ODS sociální demokraté jednat nechtějí.

Koaliční krize se vyhrotila minulý týden v neděli, kdy náměstek Hudeček prohlásil, že TOP 09 je de facto lhostejné, s kým bude vládnout.

Primátor Svoboda počínání koaličního partnera označil za "mocenský boj". TOP 09 podle něj chce za každou cenu získat primátorský řetěz.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 48 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 57 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy