Konvička i Zeman se letos na Albertov 17. listopadu asi nedostanou, místo zabrala Univerzita Karlova

ČTK ČTK
17. 5. 2016 16:11
Letošní připomínka událostí 17. listopadu 1939 a 1989 na Albertově s největší pravděpodobností proběhne v režii studentů, respektive Karlovy univerzity, která si místo s předstihem zamluvila. Albertov býval tradičním místem, kde si vysokoškolští studenti tyto historické události připomínali. Loni se to změnilo, protože kvůli shromáždění Bloku proti islámu za účasti prezidenta Miloše Zemana studenti na toto místo nesměli. Univerzita tomu pro letošek chtěla všemi silami zabránit a podala oznámení bezprostředně po půlnoci dnešního dne, kdy bylo poprvé možné žádat.
Letos zřejmě nebude listopadové shromáždění na Albertově v organizaci Bloku proti islámu, ale student.
Letos zřejmě nebude listopadové shromáždění na Albertově v organizaci Bloku proti islámu, ale student. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Shromáždění 17. listopadu na Albertově zřejmě uspořádá Univerzita Karlova v Praze (UK). Oznámení podala na 99,9 procenta nejrychleji. ČTK to řekl její rektor Tomáš Zima. Definitivně to potvrzené nemá, ale informoval ho o tom kancléř Milan Prášil. Ve spolupráci se studentskými organizacemi chce UK uspořádat důstojnou připomínku událostí 17. listopadu 1939 a 1989.

Albertov býval tradičním místem, kde si vysokoškolští studenti tyto historické události připomínali. Loni se to změnilo, protože kvůli shromáždění Bloku proti islámu za účasti prezidenta Miloše Zemana studenti na toto místo nesměli.

Univerzita tomu pro letošek chtěla všemi silami zabránit a podala oznámení bezprostředně po půlnoci dnešního dne, kdy bylo poprvé možné žádat. "Máme záznamy z času 0:00:00 a tří a šesti vteřin po půlnoci," řekl Zima. Aby byl úspěch pojištěn, žádosti totiž podaly také různé fakulty.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman dopoledne avizoval, že konečné vyhodnocení pořadí oznámení na akce naplánované na 17. listopadu bude ve středu. Kancléř UK ale už dnes rektora informoval, že "soutěž" o Albertov vyhrála právě tato univerzita. "Dostal jsem od pana kancléře SMS. Na 99,9 procenta jsme vyhráli," řekl Zima.

První žádost nemusí být vítězná

V seznamu veřejných shromáždění na magistrátním webu byl uveden aktivista Jan Cemper, který chtěl na Albertově uspořádat akci mimo jiné na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí ale upozornil na to, že ačkoliv se jeho oznámení na úřad jako první dostalo, po konečném vyhodnocení první být nemusí.

Uhájit tentokrát Albertov pro studenty se snažila také Studentská komora Rady vysokých škol. Její místopředsedkyně Barbora Stuhlová ČTK řekla, že oznámení jako zástupkyně studentské komory podala na svou osobu v první minutě po půlnoci. Univerzita chce s různými studentskými spolky při tvorbě programu spolupracovat. "Teď to začneme plánovat. Možná uspořádáme i podvečerní studentský happening," poznamenal Zima.

Nejen na Albertově, ale obecně je o pořádání akcí 17. listopadu v Praze enormní zájem. "Již evidujeme velké množství oznámení, nyní jistě desítky. Dost z nich bude ovšem duplicitních, neboť byly zasílány různými cestami," řekl Hofman. Magistrát oznámení průběžně vyhodnocuje a pro konečné pořadí musí vyčkat, než se na úřad dostanou oznámení ze všech komunikačních kanálů. Po určení prvního oznamovatele se bude magistrát snažit o dohodu mezi svolavateli akcí na totéž místo, případně jim navrhne jiné místo. Pokud dohoda nevznikne, bude později oznámené shromáždění zakázáno.

Zástupce facebookové iniciativy Proti projevům nenávisti Cemper se vedle Albertova pokusil zamluvit také Hradčanské náměstí. Nahlásil navíc průvody z náměstí Míru a Národní třídy na Albertov a z Albertova na Hrad.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy