Komunikace strážníků a záchranky není bezpečná. Napíchnout se do ní může každý, varují piráti

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 13. 9. 2016 17:29
Do komunikace městské policie, záchranky nebo dopravního podniku se podle pražských zastupitelů za piráty lze bez problémů nabourat. Kdokoli tak může zjistit, kam strážníci vyjíždějí nebo pro koho míří záchranka. "Největší bezpečnostní riziko by nastalo v případě, že by někdo udělal v Praze teroristický útok. Útočníci by tak byli schopní odposlouchávat, jaké pokyny dostává městská policie," vysvětlil Aktuálně.cz zastupitel za piráty Mikuláš Fejrenčík, který chce informovat i vedení městské policie. "Nevíme, do jaké míry jsou strážníci informováni o tom, že ten kanál není zabezpečený."
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Téměř každý běžný uživatel internetu se může snadno napíchnout do komunikační sítě Tetra, přes kterou se dorozumívá pražská městská policie, záchranka nebo dopravní podnik. Kdokoliv tak může slyšet, kam strážníci vyjíždí nebo pro koho míří záchranka.

Přišli na to pražští zastupitelé za piráty, kteří proces otestovali a nyní po pražském magistrátu, který systém provozuje, žádají změnu. Podle svých slov se totiž obávají o bezpečnost Pražanů.

"Největší bezpečnostní riziko by nastalo v případě, že by někdo udělal v Praze teroristický útok. Útočníci by tak byli schopní odposlouchávat, jaké pokyny dostává městská policie," vysvětlil Aktuálně.cz zastupitel za piráty Mikuláš Fejrenčík, který chce informovat i vedení městské policie. "Nevíme, do jaké míry jsou strážníci informováni o tom, že ten kanál není zabezpečený," dodal.

Systém Tetra funguje na běžných rádiových vlnách, na nichž se dá naladit kterákoli stanice. Normálně se zachytit nedá – uslyšíte pouze šum. Stačí ale stáhnout z internetu program a ten vás do komunikace strážníků jednoduše pustí.

"Firma, která tohle více jak deset let Praze dodává, by se měla stydět, protože není seriózní. Je to stejné, jako když necháte otevřené dveře od bytu a pak se budete divit, že vám ho vykradli," říká Ondřej Profant, který hodlá zveřejnit i video s tím, jak se do komunikace nabourat.

"Vedení města jsem o problému informoval už v lednu. Nikdo s tím ale nic neudělal. Primárně za to může magistrát a chceme, aby v tom podnikl nápravu," zdůvodňuje své rozhodnutí zastupitel.

Profant kromě napíchnutí se do komunikace strážníků a záchranky upozorňuje na další bezpečnostní hrozbu. Skrze Tetru je údajně možné nabourat se i do informačních tabulí nad silnicemi. Tento způsob piráti neotestovali, nicméně na bezpečnostním výboru se chtěli ptát, jak je proti tomu systém chráněn a jak hodlá město zabránit jednoduchému zneužití.

Výbor se ale pro nezájem jeho členů nesešel. Piráti proto na problém upozornili radního Libora Hadravu, který má na starost bezpečnost, primátorku Adrianu Krnáčovou a magistrátní odbor bezpečnosti.

"Cestu zveřejnění díry v systému jsme zvolili proto, že nevěříme, že bezpečnostní problém se dá řešit tím, že se ututlá, a protože chceme, aby město začalo problém skutečně řešit. Od té doby, kdy jsme na problém úředníky upozornili poprvé, už uplynulo půl roku a nestalo se vůbec nic, uzavírá Profant.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy