Klinika zatím zůstává. Iniciativa podepíše dodatek smlouvy

Lukáš Prchal
24. 4. 2015 12:26
ÚZSVM také nabídl iniciativě Klinika možnost účastnit se připravovaného výběrového řízení na užívání objektu bývalých jeslí v ulici 28. pluku ve Vršovicích.
Podporovatelé Kliniky před úřadem vlády
Podporovatelé Kliniky před úřadem vlády | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Iniciativa Klinika nemusí v brzké době vyklidit opuštěný dům v Jeseniově ulici na Žižkově. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) totiž minulý pátek nabídl sociálnímu centru Klinika dodatek ke smlouvě o užívání budovy.

"Ano, nabídli nám dodatek ke smlouvě, který hodláme po konzultaci s naším právníkem podepsat," řekl Aktuálně.cz Arnošt Novák, zástupce Kliniky. Autonomní sociální centrum tak zřejmě bude moci zůstat v objektu až do března 2016 i přes to, že budova bude již přepsána na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

K přepisu nemovitosti na GIBS by mělo podle Nováka dojít během května a června, to však zástupci ÚZSVM ani GIBS nepotvrdili. "Užívací vztah k budově by se tak iniciativě Klinika mohl prodloužit až do začátku stavebnětechnických úprav," dodal mluvčí ÚZSVM Tomáš Hortig.

Text návrhu dodatku o výpůjčce začal úřad připravovat s tím, že půjde o trojstranné ujednání mezi ÚZSVM, GIBS a vypůjčitelem. Datum podpisu dodatku zatím není stanovený.

"GIBS převzal dne 15. dubna 2015 od ÚZSVM návrh zápisu o změně příslušnosti hospodařit k připomínkám. Připomínky GIBS zatím ÚZSVM neobdržel," uvedl mluvčí.

Arnošt Novák dodává, že pokud nebude GIBS v březnu 2016 připravený rekonstruovat budovu, měla by iniciativa Klinika mít možnost podepsat další smlouvu o delším setrvání v Jeseniově ulici. To však zatím nepotvrdili zástupci ÚZSVM ani GIBS.

Možnost přestěhování do Vršovic

V rámci pátečního jednání nabídl ÚZSVM iniciativě Klinika možnost účastnit se připravovaného výběrového řízení na užívání objektu bývalých jeslí v ulici 28. pluku v Praze 10 – Vršovicích, jehož část je nyní prázdná.

To se ale Arnoštu Novákovi nezamlouvá: "Na Žižkově máme vytvořené zázemí a velkou podporu lidí, kteří tady žijí. Stále tady chceme vytvořit sociální centrum. ÚZSVM z nás chce udělat kočovníky a hlídat úřadu budovy, které zrovna potřebuje, nechceme.“

Novák dodává, že stále chtějí vyvolat debatu nad tím, jestli je nezbytné a smysluplné přestěhovat část GIBS zrovna do objektu v Jeseniově ulici.

Krátce po rozhodnutí vlády, že budova bývalé kliniky zůstane ve vlastnictví státu, to vypadalo, že se sociální centrum Klinika bude muset během několika dní vystěhovat. "Ze strany GIBS došlo k přehodnocení," oznámil Hortig z ÚZSVM.

Generální inspekce se k danému tématu vyjadřuje v posledních dnech diplomaticky. "Na našem postoji se od začátku nezměnilo nic. Náš další postup ve věci bude záležet na výsledku jednání s konkrétními subjekty a jejich rozhodnutí,“ uvedl mluvčí Jan Melša s tím, že více se k tématu nebude inspekce vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 44 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 49 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy