Babiš zasáhl do kauzy Klinika. Squatteři jsou blízko triumfu

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 9. 2. 2015 16:36
Stát vypsal soutěž na dočasnou výpůjčku objektu bývalé kliniky na Žižkově a udělal vstřícný krok vůči aktivistům, kteří jsou v tuto chvíli jediným vážným zájemcem o chátrající budovu.
Demonstrace na podporu Kliniky.
Demonstrace na podporu Kliniky. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaAktivisté z iniciativy Klinika mají velkou šanci získat alespoň k několikaměsíčnímu využití opuštěný objekt bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově.

Byrokratická mašinérie jim v boji o squat ustoupila a majetkový úřad na pokyn nadřízených z ministerstva financí rozhodl o tom, že chátrající památkově chráněnou budovu u parku Parukářka dočasně zdarma zapůjčí, než se definitivně vyřeší její osud.

Úřad chce sice formálně najít zájemce ve výběrovém řízení, které vyhlásil v pátek, ale ve skutečnosti má jít podle informací deníku Aktuálně.cz především o vstřícný krok úřadů směrem k zástupcům Kliniky - zatím jediného vážného uchazeče, který by v domě rád nabízel sociální služby a pořádal přednášky či koncerty.

"Uzávěrka přihlášek do soutěže je příští pondělí," uvedla Kateřina Arajmu, nedávno jmenovaná ředitelka majetkového úřadu, jenž polikliniku pro stát spravuje.

Odmítla přitom, že by se soutěž uskutečnila jen na oko. Arajmu tvrdí, že chce zjistit skutečný zájem o objekt a v případě vyššího počtu nabídek zkrátka zvítězí ta nejlepší.

Favoritem je ale právě Klinika, která získala mocného spojence - Andreje Babiše. Ministr financí na konci ledna slíbil aktivistům pomoc a zatím plní své slovo. Nejdříve odvolal šéfa Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Františka Dittricha, který dohodě s Klinikou bránil a v prosinci nechal budovu obsazenou aktivisty vyklidit policií. Nyní ve spolupráci s čerstvou ředitelkou úřadu Kateřinou Arajmu přichází ze strany státu nová nabídka.

Vše napřed probereme

Zástupci Kliniky reagují na informace o otevřené soutěži opatrně. "O výběrovém řízení vím sotva hodinu, ještě jsem si ani neprostudoval podmínky," řekl pro Aktuálně.cz člen iniciativy Klinika Arnošt Novák.

Dodal, že se spolu s kolegy sejde ve středu a vše detailně proberou. Včetně toho, zda jsou pro ně podmínky výpůjčky zajímavé a zda se do soutěže přihlásí.

Výpůjčka je totiž časově omezená. Stát dá smlouvu maximálně na jeden rok, navíc s podmínkou, že pokud objekt během této doby přejde pod jinou složku státu, kontrakt zaniká. Na druhou stranu lze smlouvu až sedmkrát o rok prodloužit.

Úřad si také do podmínek nadiktoval, že uchazeči nesmí objekt komerčně využívat. Je zapotřebí předložit projekt na provozování sociálních služeb nebo kulturních a sportovních činností a současně musí doložit, že si na něj sami najdou peníze.

Novák připouští, že takhle tvrdé podmínky by Klinice nevadily. "Vyplatilo by se nám i několik měsíců pobytu, abychom v praxi ukázali, že máme připravený funkční projekt," řekl Novák.

Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského, pod nějž majetkový úřad spadá, stát hledá smysluplné využití budovy, než bude jasno, jak s ní dál naloží.

Po státu ji jako vhodný objekt požaduje Generální inspekce bezpečnostních sborů, ovšem převod se podle Závodského nevyřídí rychleji než za rok. I proto úředníci vyhlásili soutěž na výpůjčku. Babiš již navíc vyzval pražský magistrát, který aktivisty z Kliniky podporuje, aby se pro GIBS pokusil najít náhradní vhodnou budovu.

Vedení inspekce potvrdilo, že poliklinika je pro ni i nadále nejzajímavějším objektem z 25 budov, které si prohlédla.

"Náš zájem o tuto budovu stále trvá. O právo hospodaření s ní jsme zažádali v listopadu a do rozhodnutí příslušných orgánů by bylo předčasné předjímat kdo a za jakých podmínek ji bude využívat. Ve chvíli, kdy bychom budovu využívali pro naše potřeby, by účast jiného subjektu možná nebyla," řekl vedoucí oddělení metodiky a prevence GIBS Jan Melša. 

Nechci platit stráž

Šéfka majetkového úřadu Kateřina Arajmu měla pro soutěž ještě jednu motivaci: úspory. Ředitelka odmítá dlouhodobě platit ostrahu vybydlené budovy. Dvoučlenná hlídka bezpečnostní agentury stojí denně přes šest tisíc korun. "Jsou to zbytečné náklady navíc," tvrdí Arajmu.

Její úřad shromáždí všechny přihlášky do soutěže příští pondělí dopoledne. Hned v úterý se pak na ministerstvu financí uskuteční jednání všech dotčených stran o budoucnosti polikliniky. Sejít by se tam měli kromě ministerského náměstka Ondřeje Závodského a Kateřiny Arajmu zástupci iniciativy Klinika, lidé z GIBS, členové vedení Prahy 3 a také primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Magistrát totiž zvažuje, že by si budovu polikliniky pronajal a poté ji poskytl Klinice.

Petice a tisíce podpisů

Iniciativa Klinika se snaží poukázat na dekriminalizaci squattingu a prázdné budovy, které by se mohly v zimě využívat. "Stát se chová velmi laxně k povinnostem vlastníků a skoro každou zimu zemře několik bezdomovců. Chceme ukázat na tento rozpor," řekla už dříve členka iniciativy Klinika Tereza Virtová.

Aktivisté si za posledního čtvrt roku získali i sympatie veřejnosti. Petici na jejich podporu podepsalo na internetu přes dva tisíce lidí, další se podepsali na papírové archy. V lednu pak stovky lidí pochodovaly Prahou.

V objektu v Jeseniově ulici, který dříve obývali narkomani a bezdomovci, by chtěli členové Kliniky vybudovat autonomní sociální centrum. Bez státních dotací hodlají provozovat nízkoprahový objekt, kde by se konaly přednášky, koncerty a promítání. Měla tam sídlit také například knihovna, lidová jídelna nebo svépomocná opravna.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 36 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy