Kleslová: Prahu neřídím, to má dělat primátorka a rada

ČTK ČTK
7. 9. 2015 16:34
Za "šedou eminenci" pražského magistrátu označil místopředsedkyni hnutí ANO náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice), mezi nímž a ANO společně s ČSSD panují v poslední době napjaté vztahy. Kleslová ale odmítá jakoukoliv odpovědnost za to, co se na magistrátu děje. Podle svých slov je jen odpovědná za dodržování a realizování programu hnutí v Praze. Kleslová je v poslední době také kritizovaná za smlouvu se státní firmou ČEZ, která jí podle médií platí 100 000 korun měsíčně.
Radmila Kleslová.
Radmila Kleslová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Místopředsedkyně hnutí ANO, jeho pražská předsedkyně a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová se ohradila proti tvrzení, že ze zákulisí řídí Prahu.

To má podle ní dělat primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a rada hlavního města.

Kleslová je podle svých slov jen odpovědná za dodržování a realizování programu ANO v Praze, uvedla v tiskovém prohlášení.

"Věnuji se především práci pro Prahu 10, kde zastávám post starostky. Ale jako předsedkyně pražské organizace ANO se samozřejmě vyjadřuji k problémům Prahy a jsem zodpovědná za dodržování a realizování programu ANO v Praze," uvedla Kleslová s tím, že odmítá jakoukoliv odpovědnost za to, co se na magistrátu děje.

Šedá eminence

Kleslovou označil v médiích jako "šedou eminenci" pražského magistrátu náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice).

Podle Stropnického Kleslová zasahuje i do jednání rady. Starostka Prahy 10 se také účastní jednání špiček pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, STAN a Strana zelených).

Vztahy mezi ANO, ČSSD a Stropnickým jsou už nějakou dobu napjaté.

Náměstek postupně přišel o kompetence v oblasti Pražských stavebních předpisů a možnost řídit Institut plánování a rozvoje Prahy. Obě tyto jeho pravomoci přešly na primátorku.

Trojkoalice požaduje jejich navrácení a trvá na Stropnického setrvání na postu náměstka, ČSSD a ANO naopak chtějí jeho výměnu.

Kritika za ČEZ

Kleslová, která byla dříve členkou ČSSD, se po komunálních volbách loni na podzim stala starostkou Prahy 10.

Její hnutí ANO se přidalo ke koalici ČSSD, SZ a hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí za lepší desítku bývalého starosty Bohumila Zoufalíka (dříve ODS), které městskou část vedlo v předchozím volebním období.

Kritizovaná je v poslední době za smlouvu se státní firmou ČEZ, která jí podle médií platí 100 000 korun měsíčně.

Kleslová k tomu ČTK řekla, že má její právnická firma s ČEZ už 15 let standardní smlouvu. Ukončit ji má ke konci letošního roku, přestože ministr financí Andrej Babiš ji vyzval k okamžitému ukončení.

Kleslová měla také podle médií být agentkou komunistické Státní bezpečností.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy