Kleslová: Než mít slabou pozici, raději se spojím i s ODS

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 11. 2014 6:32
Radmila Kleslová z ANO jako starostka Prahy 10 šéfuje menšinové koalici s tichou podporou ODS. Spojení s jinými stranami by jí nezajistilo ovládnutí rady.
Radmila Kleslová (v pravo).
Radmila Kleslová (v pravo). | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Radnici Prahy 10 ve čtvrtek ovládla "staronová“ koalice. Starostkou se stala Radmila Kleslová z ANO (dříve místostarostka za ČSSD), která bude městskou část řídit se sociálními demokraty, zelenými a stranou exstarosty Bohumila Zoufalíka.

Menšinová vláda navíc v zastupitelstvu potřebuje podporu dalšího dlouholetého vládce nad desítkou – ODS pod vedením někdejšího starosty Milana Richtera.

Původně to přitom vypadalo, že na radnici spolu s ANO zasednou nováčci z místní koalice Vlasta a TOP 09. Během několika dní ale bylo vše jinak – Kleslová dala přednost výhodnější nabídce na více míst v radě.

Blízká spolupracovnice šéfa hnutí Andreje Babiše slibuje, že "desítku“ vyčistí od vlivu lobbisty Tomáše Hrdličky. Ten má přitom vazby právě na Zoufalíka nebo Richtera. "No to se holt nedá nic dělat, v každé straně je někdo,“ krčí rameny nad paradoxem čerstvě zvolená starostka.

Co stálo za rozpadem plánované koalice s TOP 09 a Vlastou a vznikem koalice s ČSSD, zelenými a Nezávislými pro Prahu 10?

Když jsme šli do voleb, tak jsme slíbili našim voličům, že budeme v co největší míře hájit jejich zájmy. A jestli jsme si mohli vybrat, že budeme mít v radě tři členy, anebo pět a ještě starostu, tak ta volba byla naprosto jednoduchá. My teď máme většinu v radě městské části, můžeme aktivně prosazovat náš program a to je pro nás priorita. Tam bychom byli v bloku tři proti šesti, protože ty dvě strany mají společný blok.

Takže probíhala paralelní jednání?

Ne, to ne. Menšinovou koalici jsme dávali dohromady až včera.

Voliči dali ve volbách poměrně jasně najevo, že chtějí změnu. Je podle vás nové vedení radnice symbolem takové změny?

Tady rozhodně nebude živná půda pro pana Hrdličku, se kterým jsem nikdy nespolupracovala a spolupracovat nebudu. To je jeden z mých hlavních vzkazů.

K většině v zastupitelstvu vám chybí dva hlasy. Ve čtvrtek vás při hlasování podpořila ODS a KSČM, obě strany dostaly místa ve vedení výborů. Máte s nimi domluvenou podporu?

S komunisty domluveni nejsme. Požádali jsme o podporu členy klubu ODS. Myslím, že pan Oldřich Choděra je věhlasný právník a že nikdo nemůže mít nic proti tomu, aby předsedal finančnímu výboru. Paní Markéta Jirásková je skvělá lékařka a jsem velmi ráda, že přijala nominace na vedení výboru pro zdravotnictví.

Gratulace kolegyni Adrianě Krnáčové po zvolení pražskou primátorkou.
Gratulace kolegyni Adrianě Krnáčové po zvolení pražskou primátorkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak se tichá dohoda s klubem ODS, kde je zastupitelem bývalý starosta Milan Richter, slučuje s vaším prohlášením, že Praha 10 už nebude živná půda pro pana Hrdličku?

My jsme po letech první rada, kde nezasedá ODS.

Ale podporuje vás. Bez ní v zastupitelstvu nic neprosadíte.

Ano, ale v radě nejsou. Materiálů, které jdou do zastupitelstva, je mnohem méně, jsou to závažné materiály. A když já si mám vybrat, jestli budu mít většinu v radě, nebo budu mít tři radní a za zády uskupení Vlasta, které je složeno z mnoha miniaturních seskupení, tak pro mě prostě ODS v podobě paní Jiráskové a v podobě pana Choděry má větší význam.

A v podobě pana Richtera?

Pan Richter není v žádné funkci.

Nicméně je zastupitelem strany, která drží vaši koalici...

No to se holt nedá nic dělat, v každé straně je někdo. Ale nemá žádnou funkci.

Jak se postavíte k otázce výstavby nové radnice?

Nebudeme stavět radnici na Hagiboru. Prostě nebudeme. Já bych chtěla stavět novou radnici na metru Strašnická. Ale jestli pro to někoho získám, nevím. Budeme mluvit i o rekonstrukci radnice. Je to zcela otevřené.

Byla by případná stavba nové radnice omezena stropem 500 milionů korun, který na podzim odhlasovali lidé v referendu? (referendum není kvůli nízké účasti závazné – pozn. red.)

Ne, to rozhodně ne. Já nemohu říct, jestli radnice bude stát 100 milionů, nebo dvě miliardy. Pokud bychom stavěli, tak bychom to chtěli zasadit do nějaké urbanistické studie a řešit s tím i další lokality. Takže cenu teď nikdo nemůže říct.

Takže žádný strop si nedáváte?

Ne, jistěže ne. Nejdřív budou nějaké návrhy a pak se rozhodneme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy