Kleslová: Než mít slabou pozici, raději se spojím i s ODS

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 11. 2014 6:32
Radmila Kleslová z ANO jako starostka Prahy 10 šéfuje menšinové koalici s tichou podporou ODS. Spojení s jinými stranami by jí nezajistilo ovládnutí rady.
Radmila Kleslová (v pravo).
Radmila Kleslová (v pravo). | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Radnici Prahy 10 ve čtvrtek ovládla "staronová“ koalice. Starostkou se stala Radmila Kleslová z ANO (dříve místostarostka za ČSSD), která bude městskou část řídit se sociálními demokraty, zelenými a stranou exstarosty Bohumila Zoufalíka.

Menšinová vláda navíc v zastupitelstvu potřebuje podporu dalšího dlouholetého vládce nad desítkou – ODS pod vedením někdejšího starosty Milana Richtera.

Původně to přitom vypadalo, že na radnici spolu s ANO zasednou nováčci z místní koalice Vlasta a TOP 09. Během několika dní ale bylo vše jinak – Kleslová dala přednost výhodnější nabídce na více míst v radě.

Blízká spolupracovnice šéfa hnutí Andreje Babiše slibuje, že "desítku“ vyčistí od vlivu lobbisty Tomáše Hrdličky. Ten má přitom vazby právě na Zoufalíka nebo Richtera. "No to se holt nedá nic dělat, v každé straně je někdo,“ krčí rameny nad paradoxem čerstvě zvolená starostka.

Co stálo za rozpadem plánované koalice s TOP 09 a Vlastou a vznikem koalice s ČSSD, zelenými a Nezávislými pro Prahu 10?

Když jsme šli do voleb, tak jsme slíbili našim voličům, že budeme v co největší míře hájit jejich zájmy. A jestli jsme si mohli vybrat, že budeme mít v radě tři členy, anebo pět a ještě starostu, tak ta volba byla naprosto jednoduchá. My teď máme většinu v radě městské části, můžeme aktivně prosazovat náš program a to je pro nás priorita. Tam bychom byli v bloku tři proti šesti, protože ty dvě strany mají společný blok.

Takže probíhala paralelní jednání?

Ne, to ne. Menšinovou koalici jsme dávali dohromady až včera.

Voliči dali ve volbách poměrně jasně najevo, že chtějí změnu. Je podle vás nové vedení radnice symbolem takové změny?

Tady rozhodně nebude živná půda pro pana Hrdličku, se kterým jsem nikdy nespolupracovala a spolupracovat nebudu. To je jeden z mých hlavních vzkazů.

K většině v zastupitelstvu vám chybí dva hlasy. Ve čtvrtek vás při hlasování podpořila ODS a KSČM, obě strany dostaly místa ve vedení výborů. Máte s nimi domluvenou podporu?

S komunisty domluveni nejsme. Požádali jsme o podporu členy klubu ODS. Myslím, že pan Oldřich Choděra je věhlasný právník a že nikdo nemůže mít nic proti tomu, aby předsedal finančnímu výboru. Paní Markéta Jirásková je skvělá lékařka a jsem velmi ráda, že přijala nominace na vedení výboru pro zdravotnictví.

Gratulace kolegyni Adrianě Krnáčové po zvolení pražskou primátorkou.
Gratulace kolegyni Adrianě Krnáčové po zvolení pražskou primátorkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak se tichá dohoda s klubem ODS, kde je zastupitelem bývalý starosta Milan Richter, slučuje s vaším prohlášením, že Praha 10 už nebude živná půda pro pana Hrdličku?

My jsme po letech první rada, kde nezasedá ODS.

Ale podporuje vás. Bez ní v zastupitelstvu nic neprosadíte.

Ano, ale v radě nejsou. Materiálů, které jdou do zastupitelstva, je mnohem méně, jsou to závažné materiály. A když já si mám vybrat, jestli budu mít většinu v radě, nebo budu mít tři radní a za zády uskupení Vlasta, které je složeno z mnoha miniaturních seskupení, tak pro mě prostě ODS v podobě paní Jiráskové a v podobě pana Choděry má větší význam.

A v podobě pana Richtera?

Pan Richter není v žádné funkci.

Nicméně je zastupitelem strany, která drží vaši koalici...

No to se holt nedá nic dělat, v každé straně je někdo. Ale nemá žádnou funkci.

Jak se postavíte k otázce výstavby nové radnice?

Nebudeme stavět radnici na Hagiboru. Prostě nebudeme. Já bych chtěla stavět novou radnici na metru Strašnická. Ale jestli pro to někoho získám, nevím. Budeme mluvit i o rekonstrukci radnice. Je to zcela otevřené.

Byla by případná stavba nové radnice omezena stropem 500 milionů korun, který na podzim odhlasovali lidé v referendu? (referendum není kvůli nízké účasti závazné – pozn. red.)

Ne, to rozhodně ne. Já nemohu říct, jestli radnice bude stát 100 milionů, nebo dvě miliardy. Pokud bychom stavěli, tak bychom to chtěli zasadit do nějaké urbanistické studie a řešit s tím i další lokality. Takže cenu teď nikdo nemůže říct.

Takže žádný strop si nedáváte?

Ne, jistěže ne. Nejdřív budou nějaké návrhy a pak se rozhodneme.

 

Právě se děje

Další zprávy