Kauza DPP: Policie obvinila pět lidí kvůli jízdenkám

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 10. 2013 19:40
Mezi obviněnými je i exředitel dopravního podniku Martin Dvořák.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Protikorupční policie obvinila pět lidí kvůli předraženému tisku papírových lístků a vývoji SMS jízdenek pro pražskou MHD.

Podle informací České televize je mezi obviněnými i bývalý ředitel Dopravního podniku Praha Martin Dvořák, předseda představenstva tiskárny Neograph Jan Janků, obchodní partner kontroverzního lobbisty Ivo Rittiga Peter Kmeť a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika.

"Jeden obviněný je důvodně podezřelý z trestných činů pletichy při veřejné soutěži a porušování povinnosti při správě cizího majetku, tři obvinění jsou důvodně podezřelí z trestných činů pletichy při veřejné soutěži ve formě pomoci a porušování povinnosti při správě cizího majetku ve formě pomoci a dva z obviněných jsou důvodně podezřelí z přečinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Borgula dále upřesnil, že obvinění se týkají dvou výběrových řízení. "Jeden skutek se týká výběru dodavatele na tisk jízdenek, druhý pak výběru dodavatele SMS jízdenek," řekl deníku Aktuálně.cz Borgula.

Papírové jízdenky dopravnímu podniku dodávala firma Neograph. Z každého lístku ale odváděla 17 haléřů společnosti Cokeville Assets se sídlem na Panenských ostrovech.

Nadační fond proti korupci Karla Janečka již dříve uvedl, že peníze končily právě u Rittiga. Zástupci fondu tvrdí, že mají důkazy o tom, že mezi společností Cokeville Assets a Rittigem existuje konzultační a poradenská smlouva.

Podle Karla Randáka z fondu společnost od ledna 2007 do února 2008 vyplatila Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun. Lobbista kvůli tomu fond zažaloval, avšak neuspěl. Fond podle soudce předložil dostatek věrohodných materiálů.

Smlouva na SMS jízdenky byla také kritizována již v minulosti. Dopravní podnik pod vedením bývalého ředitele Martina Dvořáka zadal v roce 2007 SMS jízdenky bez výběrového řízení nově založené společnosti Crowsnest (později Erika).

Bývalý šéf podniku Dvořák byl už z porušování povinností při správě cizího majetku obviněn letos v únoru. Tehdejší obvinění souviselo se zakázkou na prodej jízdenek.

Ten pro dopravní podnik za Dvořáka zajišťovala Cross Point. Prošla sice výběrovým řízením, byla ale jediným účastníkem. Zakázku vyhrála i přes to, že nabídla o 56 milionů vyšší cenu, než DPP za službu chtěl původně vydat, a do té doby neměla v oboru žádné zkušenosti.

"Všechny věci, o kterých se mluvilo a z kterých jsem obviněn, jsou podloženy právními a znaleckými stanovisky, které jasně říkají, že nevznikla žádná škoda a vše bylo dle zákona o zadávání veřejných zakázek," řekl Dvořák České televizi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy