Kauza DPP: Policie obvinila pět lidí kvůli jízdenkám

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 10. 2013 19:40
Mezi obviněnými je i exředitel dopravního podniku Martin Dvořák.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Protikorupční policie obvinila pět lidí kvůli předraženému tisku papírových lístků a vývoji SMS jízdenek pro pražskou MHD.

Podle informací České televize je mezi obviněnými i bývalý ředitel Dopravního podniku Praha Martin Dvořák, předseda představenstva tiskárny Neograph Jan Janků, obchodní partner kontroverzního lobbisty Ivo Rittiga Peter Kmeť a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika.

"Jeden obviněný je důvodně podezřelý z trestných činů pletichy při veřejné soutěži a porušování povinnosti při správě cizího majetku, tři obvinění jsou důvodně podezřelí z trestných činů pletichy při veřejné soutěži ve formě pomoci a porušování povinnosti při správě cizího majetku ve formě pomoci a dva z obviněných jsou důvodně podezřelí z přečinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Borgula dále upřesnil, že obvinění se týkají dvou výběrových řízení. "Jeden skutek se týká výběru dodavatele na tisk jízdenek, druhý pak výběru dodavatele SMS jízdenek," řekl deníku Aktuálně.cz Borgula.

Papírové jízdenky dopravnímu podniku dodávala firma Neograph. Z každého lístku ale odváděla 17 haléřů společnosti Cokeville Assets se sídlem na Panenských ostrovech.

Nadační fond proti korupci Karla Janečka již dříve uvedl, že peníze končily právě u Rittiga. Zástupci fondu tvrdí, že mají důkazy o tom, že mezi společností Cokeville Assets a Rittigem existuje konzultační a poradenská smlouva.

Podle Karla Randáka z fondu společnost od ledna 2007 do února 2008 vyplatila Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun. Lobbista kvůli tomu fond zažaloval, avšak neuspěl. Fond podle soudce předložil dostatek věrohodných materiálů.

Smlouva na SMS jízdenky byla také kritizována již v minulosti. Dopravní podnik pod vedením bývalého ředitele Martina Dvořáka zadal v roce 2007 SMS jízdenky bez výběrového řízení nově založené společnosti Crowsnest (později Erika).

Bývalý šéf podniku Dvořák byl už z porušování povinností při správě cizího majetku obviněn letos v únoru. Tehdejší obvinění souviselo se zakázkou na prodej jízdenek.

Ten pro dopravní podnik za Dvořáka zajišťovala Cross Point. Prošla sice výběrovým řízením, byla ale jediným účastníkem. Zakázku vyhrála i přes to, že nabídla o 56 milionů vyšší cenu, než DPP za službu chtěl původně vydat, a do té doby neměla v oboru žádné zkušenosti.

"Všechny věci, o kterých se mluvilo a z kterých jsem obviněn, jsou podloženy právními a znaleckými stanovisky, které jasně říkají, že nevznikla žádná škoda a vše bylo dle zákona o zadávání veřejných zakázek," řekl Dvořák České televizi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy