Karlův most je už bez graffiti. Sprejera policie zatím nedopadla

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 25. 2. 2016 12:51
Dílo neznámého vandala, který posprejoval Karlův most, Technická správa komunikací již odstranila. Firma s čištěním mostu začala ve středu večer, kdy byl na mostě nejmenší provoz. Policie nyní případ vyšetřuje jako poškození cizí věci. Posprejování Karlova mostu není první případ, kdy vandalové "vylepšili" fasádu historických budov. V minulosti zahraniční turisté několikrát pomalovali budovu Národního divadla.
Neznámý pachatel či pachatelé posprejovali boční část mostu v noci na středu.
Neznámý pachatel či pachatelé posprejovali boční část mostu v noci na středu. | Foto: Policie ČR

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) nechala v noci odstranit z Karlova mostu graffiti, které na něm někdo vytvořil. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci, vyhodnocuje kamerové záznamy a po neznámém vandalovi či vandalech nadále pátrá, upřesnily mluvčí TSK Barbora Lišková a pražské policie Iveta Martínková.

Neznámý pachatel či pachatelé posprejovali boční část mostu v noci na středu. "Policisté zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. V této souvislosti existuje kamerový záznam, který nyní vyhodnocují a provádějí další právní úkony vedoucí k dopadení neznámého pachatele či pachatelů," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

"V případě jejich dopadení a odsouzení jim hrozí až tříletý pobyt za mřížemi. A to vzhledem k tomu, že se jedná o národní památku," dodala.

Bližší okolnosti případu, tedy přesný čas spáchání, počet pachatelů a další konkrétnosti, policisté poskytnou až po vyhodnocení kamerových záznamů. S největší pravděpodobností by k uvolnění dalších informací mohlo dojít během zítřejšího dne.

Most už je bez graffiti

TSK se o poškození mostu dozvěděla od policejní hlídky a ihned zadala jednomu ze svých dodavatelů odstranění graffiti.

"Firma s čištěním mostu začala ve středu večer, kdy byl na mostě nejmenší provoz," uvedla Lišková. Škodu firma zatím nevyčíslila.

Policie se s podobnými případy poškození památek už setkala. Například v prosinci 2014 japonský turista posprejoval stěnu v podchodu v Divadelní ulici, která je součástí budovy Národního divadla.

V říjnu téhož roku si budovu Národního divadla vybrala za cíl i dvojice mladých Francouzů, která na něm vytvořila černým sprejem několik obrazců.

Spousta lidí, co dělají ilegální graffiti, má v sobě jistou pokoru a vztah k městu, říká organizátor návštěvy berlínských sprejerů Štěpán Soukup. Jde podle něj o důkaz lásky k městu, nikoli nenávist | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy