Karlovo náměstí se po letech dočká revitalizace

Domácí Domácí
3. 10. 2013 13:51
Schválila ji Rada hl. města Prahy. První etapa by měla začít ještě letošní rok.
Návrh revitalizace Karlova náměstí
Návrh revitalizace Karlova náměstí | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rada hl. města Prahy schválila roky odsouvanou revitalizaci Karlova náměstí. První etapa začne už letos a bude zahrnovat zejména rekonstrukci tramvajové trati, úpravu zastávek a křižovatek a celkové zlepšení podmínek pro chodce.

Dopravní podnik plánuje rekonstrukci tramvajové trati Myslíkova-Moráň a my mu přidáme peníze, aby současně mohl provést modernizaci přilehlých veřejných prostranství," uvedl primátor Tomáš Hudeček.

Praha doposud na rozsáhlejší revitalizaci Karlova náměstí neměla prostředky. Peníze nyní hodlá získat snížením kapitálových výdajů Odboru informatiky na Magistrátu a využije také již schválených dopravních investic. Potřebná částka by měla dát dohromady 250 milionů korun.

Revitalizaci i návrh stavebních úprav, za nímž stojí Kancelář veřejného prostoru Útvaru rozvoje hl. města Prahy, schválila Rada v úterý. Ustavila také speciální memorandum, které bude koordinovat všechny akce i zapojené městské instituce.

„V rámci rekonstrukce tramvajové trati proběhne úprava okolí už podle zpracované studie. Tím město splní část závazku revitalizovat Karlovo náměstí a ušetří peníze, které by muselo vynaložit, kdyby se k částem souvisejícím s opravovanou tramvajovou tratí muselo v budoucnosti znovu vracet," vysvětlil Hudeček.

Město navýší i rozpočet Technické správy komunikací. Ta upraví mimo jiné i světelnou signalizaci. 

„Poté by měla pokračovat druhá etapa zahrnující úpravy plochy náměstí s cílem vyřešit lepší pěší prostupnost a přehlednost náměstí," dodala Pavla Melková z Kanceláře veřejného prostoru ÚRM.

Jedním z bodů revitalizace bude i zvýšení bezpečnosti na náměstí a rekonstrukce zeleně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy