Pražská pískoviště mohou být nebezpečná, obsahují příliš kadmia, varují ekologové

Michaela Vařeková
5. 10. 2016 15:14
Experti z neziskové organizace Arnika odebírali v minulých měsících vzorky písku z pražských pískovišť. Celkem získali patnáct vzorků z devíti hřišť v šesti městských částech. S výjimkou jednoho vzorku odhalily chemické rozbory nadlimitní množství kadmia, těžkého kovu s karcinogenními účinky, který je nejvíce škodlivý právě pro děti. Vysoký obsah kadmia však není jen na hřištích, ale nejspíše po celé Praze.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – Pražská pískoviště mohou být nebezpečná pro zdraví dětí, písek v nich totiž obsahuje nadlimitní množství kadmia, těžkého kovu, který se ukládá do měkkých tkání a může vyvolat vážná onemocnění. Nejvíce škodlivý je tento prvek právě pro děti, varuje ekologická organizace Arnika, která ve středu zveřejnila výsledky rozboru vzorků z pískovišť.

Vysoká koncentrace kadmia může mít několik příčin. Podle pracovníků Arniky je hlavním zdrojem znečištění doprava. "Praha paří mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší právě pokud jde o překročení emisí prachu, který pochází z dopravy. Těžké kovy jako kadmium se vážou právě na nejjemnější prachové částice," řekl Milan Havel, který se v Arnice zabývá problematikou toxických látek. Obsah ostatních testovaných látek se vešel do limitu.

Vedle dopravy se kadmium uvolňuje do vzduchu zároveň při spalování fosilních paliv. Kadmium má schopnost šířit se větrem i na dlouhé kilometry, je prokázaná jeho souvislost se vznikem rakoviny krve. Největší nebezpečí představuje, pokud je člověk škodlivému prvku dlouhodobě vystaven.

Děti na pískovištích jsou riziková skupina proto, že se kadmiem mohou přímo intoxikovat. "Dětský kontakt se světem utváří i přímé ochutnávání. Pokud si dítě delší dobu hraje na znečištěném pískovišti, vystavuje se vážnému zdravotnímu riziku," řekla Karolína Brabcová, vedoucí projektu S čím si v Praze hrajeme.

Hygienická kontrola dopadla dobře, říká Praha 7

Odborníci odebrali vzorky z pískovišť v Dejvicích nedaleko třídy Jugoslávských partyzánů, na Proseku nedaleko dálnice na Teplice, u Hlavního nádraží, na Spořilově nedaleko Jižní spojky, v Holešovicích a v Malešicích.

Právě u posledních dvou zmíněných byly naměřeny nejvyšší hodnoty kadmia. Ačkoliv rozbory pocházejí pouze z pískovišť, protože písek je díky svým vlastnostem vhodný pro chemický rozbor, podle Havla by se podobné hodnoty kadmia naměřily všude v Praze. "Dá se říct, že není rozdíl v tom, jestli si dítě hraje na hřišti nebo v přírodě," dodal Havel.

Řešením by bylo snížení počtu aut ve městě a pravidelná výměna písku na hřištích. Ten je dobré měnit nejen kvůli znečištění prachovými částicemi, ale také například kvůli parazitům od domácích zvířat. "V naší části měníme písek na hřištích jednou ročně. Zrovna nedávno tu byla hygienická kontrola a pískoviště dopadla dobře," uvedla Marie Bittnerová, referentka ochrany krajiny a přírody z holešovické radnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy