Jsem cestující, ne balík, upozorní happening v Praze

Domácí Domácí
16. 10. 2012 9:46
Cestující měl být hlavní partner při plánování změn, zlobí se Pražské fórum
Cestující je balík, to je název happeningu Pražského fóra.
Cestující je balík, to je název happeningu Pražského fóra. | Foto: http://www.prazskeforum.cz/

Praha - Občanské sdružení Pražské fórum pořádá happening s názvem Cestující je balík, který má upozornit na nedostatky v pražské MHD. Podle něj městská doprava v Praze mnoho cestujících odrazuje.

Za hlavní problémy označuje sdružení hlavně rušení přímých spojů a vynucené přestupování.

"S cestujícími jako hlavním partnerem pro plánování změn se nepočítá. Ropid a vedení města si počínají  způsobem "My víme, jak máte nejlépe jezdit, a také vás to naučíme."

O spolupráci s cestujícími na tak zásadních změnách nikdo neuvažoval, starostům  městských částí byly změny namísto diskuse pouze oznámeny, nelíbí se sdružení.

Pozastavuje se také nad tím, že kritický oponentský posudek odborníků z ČVUT nebyl vedením města vzat v potaz.

"Jako odstrašující příklad mohou sloužit zastávky Malostranská nebo Želivského, kde se musí na přestup přecházet dvě silnice, nebo navíc použít podchod. Přestupy  jsou náročné především pro starší cestující, vozíčkáře a rodiče s dětmi," uvedla předsedkyně Pražského fóra Alena Rybníčková.

Takový přístup je podle ní zcela v rozporu s proklamovanými sliby vedení města o podpoře MHD.

Happening: Za příplatek k jízdence vás zabalíme do bublinkové fólie

Právě na tramvajové zastávce Malostranská začne ve středu 17. října v 10 hodin happening. 

"Městská hromadná doprava prochází optimalizací a přepravuje co nejvíc lidské hmoty za co nejmenší náklady. Cestující se však nemusí obávat nepohodlného cestování, vzájemného odírání a tlačení. Ropid, za drobný  příplatek k  jízdence, zaručí bezpečný transport bez poškození. Cestující mohou  využít nabídky obalování do bublinkové fólie," píše se na pozvánce.

Happening nabídne názornou ukázku techniky přepravy cestujícího-balíku. Podle sdružení se totiž v pražské MHD s cestujícím nakládá jako s balíkem, pro kterého je jízda dopravními prostředky především nekomfortní. "Při plánování změn byla naprosto opomenuta lidská stránka věci," tvrdí Rybníčková.

Pražské fórum chce, aby Ropid společně s pražským dopravním podnikem zadal vypracování výzkumu, který by odpověděl na otázku, v čem je MHD pro cestující atraktivní a co je naopak odrazuje, a na těchto výsledcích stavět změny.

 

Právě se děje

Další zprávy