Jeden člověk nemůže blokovat vznik koalice, vyzvali pražští STAN Stropnického ke stažení kandidatury

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2016 14:45
Starostové a nezávislí (STAN) vyzvali předsedu Strany zelených (SZ) Matěje Stropnického, aby se vzdal kandidatury do rady hlavního města. Podle STAN si jej nepřejí ANO a ČSSD. Jeden člověk nemůže blokovat vznik koalice, uvedl mluvčí STAN Karel Kreml. Návrat Stropnického do rady navrhla SZ, která je součástí Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). ANO a ČSSD jeho jmenování odmítly. Stropnický skončil na pozici náměstka primátorky loni v říjnu, kdy se rozpadla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští zastupitelé Starostů a nezávislých (STAN) vyzvali předsedu Strany zelených (SZ) Matěje Stropnického, aby se vzdal kandidatury do rady hlavního města. Jeho kandidatura vadí ANO a ČSSD, zastupitelé STAN tak chtějí zabránit dalšímu blokování jednání o nové koalici.

"Starostové a nezávislí vyzývají Matěje Stropnického, aby stáhl svoji kandidaturu do rady hlavního města. STAN má za to, že jeden člověk nemůže blokovat vznik magistrátní koalice," uvedl mluvčí.

„V žádném případě není možné připustit, aby ostatní strany diktovaly Straně zelených, koho mají nominovat. To není partnerství,“ reagoval pro Českou televizi Stropnický.

Jeho strana prý nepřistoupí na žádná ultimáta. A to ani pokud přijdou ze strany Trojkoalice, kam patří Strana zelených, STAN a KDU-ČSL.

Nominace Stropnického ale podle STAN dostává jednání o obnově bývalé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice do slepé uličky. "Podle informací, které máme od většiny magistrátních stran, si ani jeden z účastníků možné koalice nepřeje jeho návrat do rady," uvedl zastupující předseda STAN Petr Gazdík.

Podle radní Jany Plamínkové (STAN) měla být prý původně do rady nominována zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Na to, že Stropnický nebude přijat koaličními partnery, STAN prý zelené upozornil. "Jsem poněkud překvapena jejich rozhodnutím, protože navzdory prohlášením SZ nás její zástupci ještě minulý týden ujišťovali, že do rady budou nominovat paní Kolínskou. Neumím si představit, že po několikaměsíčním vyjednávání by mělo být sestavení nové rady opět ohroženo," uvedla. STAN podle ní ovšem chápe, že je pro SZ problém nenominovat svého předsedu.

Výjimka Stropnický

Že s nominací Stropnického nesouhlasí hnutí ANO, potvrdil po úterním koaličním jednání vyjednávač ANO a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

"Pokud se týká programu, tak bylo vše odsouhlaseno. Jediná věc, která není dořešena, je otázka personální. Všechny strany původní koalice řekly svoje personální představy a až na jednu malou výjimku je shoda. Ta malá výjimka je Matěj Stropnický. Znovu jasně zaznělo ze strany ČSSD a ANO, že čekáme za SZ nominaci do rady někoho jiného," řekl vyjednávač ANO a místopředseda strany Jaroslav Faltýnek. ANO má prý dva kandidáty, jejich jména ale neřekl. "To bude na rozhodnutí zastupitelského klubu," řekl.

Koaliční smlouvu by strany prý mohly podepsat do čtvrtka. "Doufám, že ano," řekl Faltýnek. Cíle koalice jsou údajně částečně splněny. "Zásadní změny tam nejsou. Nově je tam mechanismus, jak řešit situace, kdy dojde ke sporu v koalici," řekl Faltýnek. V rozporných situacích musí hlasovat vždy minimálně polovina radních.

Stropnický byl náměstkem primátorky pro územní rozvoj do loňského října, kdy opozice navrhla jeho odvolání. Pro hlasovali i zastupitelé za ANO a ČSSD. Stropnický tehdy řekl, že byl sesazen kvůli změnám územního plánu a kvůli přípravě metropolitního plánu.

Pokud se domluví, budou mít ANO, ČSSD a Trojkoalice opět v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy