Jeden člověk nemůže blokovat vznik koalice, vyzvali pražští STAN Stropnického ke stažení kandidatury

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2016 14:45
Starostové a nezávislí (STAN) vyzvali předsedu Strany zelených (SZ) Matěje Stropnického, aby se vzdal kandidatury do rady hlavního města. Podle STAN si jej nepřejí ANO a ČSSD. Jeden člověk nemůže blokovat vznik koalice, uvedl mluvčí STAN Karel Kreml. Návrat Stropnického do rady navrhla SZ, která je součástí Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). ANO a ČSSD jeho jmenování odmítly. Stropnický skončil na pozici náměstka primátorky loni v říjnu, kdy se rozpadla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští zastupitelé Starostů a nezávislých (STAN) vyzvali předsedu Strany zelených (SZ) Matěje Stropnického, aby se vzdal kandidatury do rady hlavního města. Jeho kandidatura vadí ANO a ČSSD, zastupitelé STAN tak chtějí zabránit dalšímu blokování jednání o nové koalici.

"Starostové a nezávislí vyzývají Matěje Stropnického, aby stáhl svoji kandidaturu do rady hlavního města. STAN má za to, že jeden člověk nemůže blokovat vznik magistrátní koalice," uvedl mluvčí.

„V žádném případě není možné připustit, aby ostatní strany diktovaly Straně zelených, koho mají nominovat. To není partnerství,“ reagoval pro Českou televizi Stropnický.

Jeho strana prý nepřistoupí na žádná ultimáta. A to ani pokud přijdou ze strany Trojkoalice, kam patří Strana zelených, STAN a KDU-ČSL.

Nominace Stropnického ale podle STAN dostává jednání o obnově bývalé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice do slepé uličky. "Podle informací, které máme od většiny magistrátních stran, si ani jeden z účastníků možné koalice nepřeje jeho návrat do rady," uvedl zastupující předseda STAN Petr Gazdík.

Podle radní Jany Plamínkové (STAN) měla být prý původně do rady nominována zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Na to, že Stropnický nebude přijat koaličními partnery, STAN prý zelené upozornil. "Jsem poněkud překvapena jejich rozhodnutím, protože navzdory prohlášením SZ nás její zástupci ještě minulý týden ujišťovali, že do rady budou nominovat paní Kolínskou. Neumím si představit, že po několikaměsíčním vyjednávání by mělo být sestavení nové rady opět ohroženo," uvedla. STAN podle ní ovšem chápe, že je pro SZ problém nenominovat svého předsedu.

Výjimka Stropnický

Že s nominací Stropnického nesouhlasí hnutí ANO, potvrdil po úterním koaličním jednání vyjednávač ANO a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

"Pokud se týká programu, tak bylo vše odsouhlaseno. Jediná věc, která není dořešena, je otázka personální. Všechny strany původní koalice řekly svoje personální představy a až na jednu malou výjimku je shoda. Ta malá výjimka je Matěj Stropnický. Znovu jasně zaznělo ze strany ČSSD a ANO, že čekáme za SZ nominaci do rady někoho jiného," řekl vyjednávač ANO a místopředseda strany Jaroslav Faltýnek. ANO má prý dva kandidáty, jejich jména ale neřekl. "To bude na rozhodnutí zastupitelského klubu," řekl.

Koaliční smlouvu by strany prý mohly podepsat do čtvrtka. "Doufám, že ano," řekl Faltýnek. Cíle koalice jsou údajně částečně splněny. "Zásadní změny tam nejsou. Nově je tam mechanismus, jak řešit situace, kdy dojde ke sporu v koalici," řekl Faltýnek. V rozporných situacích musí hlasovat vždy minimálně polovina radních.

Stropnický byl náměstkem primátorky pro územní rozvoj do loňského října, kdy opozice navrhla jeho odvolání. Pro hlasovali i zastupitelé za ANO a ČSSD. Stropnický tehdy řekl, že byl sesazen kvůli změnám územního plánu a kvůli přípravě metropolitního plánu.

Pokud se domluví, budou mít ANO, ČSSD a Trojkoalice opět v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.

 

Právě se děje

Další zprávy