Policie vyšetřuje, co Janoušek dělal pro Bémův magistrát

Domácí Domácí
18. 8. 2014 10:06
Policisté si minulé pondělí přišli na Mariánské náměstí pro smlouvy, které spolupráci dokazují.
Roman Janoušek
Roman Janoušek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podle policie Roman Janoušek oficiálně radil pražskému magistrátu v době, kdy byl primátorem Pavel Bém. Pro smlouvy, které to dokazují, si policisté minulý týden přišli do sídla magistrátu, informovaly lidovky.cz.

To, že detektivové na Mariánském náměstí skutečně hledali dokumenty, které by dokazovaly Janouškovu spolupráci s magistrátem, zaznamenala magistrátní evidence. Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) požádali o "vydání věci ohledně pracovní činnosti JUDr. Janouška pro hlavní město Prahu."

S magistrátem v minulosti spolupracovalo několik firem spojovaných s Janouškem. Například tendr na výrobu Listů hlavního města Prahy vyhrála před deseti lety firma Tardus. Polovina této společnosti patřila společnosti Chrisi Praga, v jejímž představenstvu Janoušek seděl.

"Primátor Svoboda si po nástupu do funkce v roce 2010 nechal vyjet všechny externí smlouvy. Byla mezi nimi i jedna uzavřená s Romanem Janouškem. Zda to byl Janoušek, o kterém se bavíme, to nevím. Nepamatuji si, jaké tam bylo uvedené datum narození," řekl lidovkám.cz zdroj, který na radnici působil po Bémově odchodu.

Předmětem několikaměsíční smlouvy byly IT konzultace. Janoušek měl každý měsíc dostat 50 tisíc. Podle serveru je tak zřejmé, že pokud se skutečně jednalo o smlouvu s Bémovým Janouškem, zisk z IT poradenství nebyl hlavním smyslem této oficiální spolupráce.

Exprimátor Bohuslav Svoboda o smlouvě nic neví. Bém má podle serveru již několik dní vypnutý telefon.

Již loni v červnu si policie vyžádala "veškeré dokumenty, smlouvy, faktury či výpisy z účtu svědčící o vztahu mezi Magistrátem hlavního města Prahy a Romanem Janouškem, zejména ty, na základě kterých byla zasílána finanční hotovost na Janouškův účet u Komerční banky, popřípadě na další jeho účty". Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, odmítlo komentovat, zda spolu obě policejní návštěvy na magistrátu souvisejí.

"Nemáme momentálně žádné informace ke zveřejnění," řekl serveru náměstek zastupitelství Pavel Komár.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy