Jak policie chytala taxikáře. Na jednoho bylo deset detektivů, spotřeba figurantů byla značná

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
30. 11. 2015 0:00
Několikaměsíční pátrání policie skončilo zatýkáním nepoctivých taxikářů minulé úterý na Staroměstském náměstí. Šest z nich policie stíhá, kromě nich i jednoho úředníka. Detektivové přiznávají, že je k zátahu inspiroval pořad na internetové televizi, který se právě taxikáři v Praze zabývá. Policisté pak zjistili, že taxikáři si za dvoukilometrovou cestu ze Staroměstského náměstí klidně naúčtují tisícovku. Obviněných je šest taxikářů a jeden bývalý úředník, který jim za úplatky poskytoval krytí před kontrolami z magistrátu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na začátku byla náhoda: policisty zaujalo, jak internetová televize Stream tepe do pražských taxikářů. Dokumentarista Janek Rubeš tam dlouhodobě natáčí videa, na nichž si taxikáři za dvoukilometrovou cestu ze Staroměstského náměstí klidně naúčtují tisícovku.

Přitom podle městem regulovaných cen by se za tyto peníze měli se zákazníkem otočit i s rezervou na letiště a zpět.

Někdy na jaře si pražští detektivové řekli, že by to mohl být případ přesně pro ně. V úterý jejich několikaměsíční, přísně utajené pátrání skončilo zatýkáním na Staroměstském náměstí.

Obviněných je šest taxikářů a jeden bývalý úředník, který jim za úplatky poskytoval krytí před kontrolami z magistrátu.

Aktuálně.cz a HN se podařilo zjistit dosud neznámé podrobnosti případu, který je vůbec prvním, kdy policie dokázala sesbírat důkazy o předražování jízd. Potřebovala k tomu desítky figurantů i skutečných turistů, ochotných třeba i v noci těsně před odletem z Prahy – a za přítomnosti soudce – dosvědčit, kolik za cestu na Ruzyň zaplatili.

"Já jsem ve funkci teprve od roku 2014. Ale ani starší kolegové takový případ nepamatují," říká Jan Lelek, šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, jenž na kauzu dohlíží.

Otipovat cizince. A zapnout turbo

Policisté si od začátku dali dva hlavní úkoly. Zaprvé: neprozradit se. Taxikáři nesměli pojmout ani stín podezření, že po nich jdou detektivové. Nebo že turisté, které vozí, jsou často ve skutečnosti cizinci, které se policistům – většinou přes své známé – podařilo přemluvit ke spolupráci.

Nizozemci, Rusové, Němci, Japonci... Taxikáři v obavě z magistrátních kontrol, kdy se rovněž používají čeští figuranti vydávající se za cizince, používají různé triky. Třeba na turistu nečekaně promluví česky a sledují jeho reakci. Nebo neberou každého: když jim přijde člověk podezřelý, nebo když odhadnou, že jde o cizince znajícího skutečné ceny taxíků, odmítnou ho.

Pakliže zákazník tímto testem úspěšně prošel, řidiči buď skrytě zapnuli takzvané turbo zrychlující taxametr, nebo se jednoduše předem s klientem dohodli na ceně. Většinou mnohonásobně vyšší, než kolik stanovují tabulky.

Druhý úkol zněl: nasbírat tolik předražených jízd, aby se jednalo o trestný čin. Pod pětitisícovou škodu jde totiž jen o přestupek. Takže policisté by museli každému ze šestice taxikářů dokázat velké množství okradených turistů. Pokud by taxikář předražoval jednu jízdu o 500 korun, policisté by potřebovali zmapovat ještě dalších devět případů.

Na úplatky se férově skládali

Nakonec to u všech taxikářů nebylo potřeba, protože do hry vstoupil úředník z magistrátu, k němuž se sbíhaly informace o chystaných kontrolách zaměřených na nepoctivé jízdy. Policisté zjistili, že taxikáři se tomuto muži skládali na úplatky za včasná "echa".

A to společně s dalšími poznatky umožnilo vyšetřovat taxikáře spolu s úředníkem jako organizovanou skupinu, kde striktní limit pětitisícové škody u všech obviněných neplatí. Kdo tím úředníkem je a na jaké pozici pracoval, státní zastupitelství nezveřejnilo. "Nejedná se o současného pracovníka magistrátu," řekl mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Ani částka, o niž taxikáři cizince obrali, není závratná. Státní zástupce Lelek ji sice nechtěl vyčíslit, paragraf, podle něhož jsou taxikáři obvinění, mluví maximálně o 50 tisících.

Ale opět: podle informací Aktuálně.cz a HN bylo pro policisty důležitější, že si ověřili, že běžné taxikářské praktiky můžou podle zákona skončit obviněním z podvodu. Takže podobná vyšetřování budou moci vést i v budoucnu.

Moment, ještě neodlétejte

Problémem byla pro policisty značná „spotřeba“ figurantů a mnoho neúspěšných akcí. Žádného nastrčeného turistu nemohli použít dvakrát, aby ho taxikáři neprohlédli.

Policisté nemohli znovu použít ani figuranta, který měl jet s vytipovaným taxikářem, ale ten kšeft na poslední chvíli přepustil jinému – takovému, o kterého policisté neměli zájem.

Policisté také museli taxikáře, u nichž věděli o předražování, neustále sledovat, což si vyžadovalo průměrně kolem deseti detektivů na jednoho taxikáře.

Když taxikář naložil skutečného turistu, ne jen nastrčeného figuranta, a vezl ho třeba právě na letiště, detektivové se vydali za ním. Pak často přímo v letištní hale nic netušící turisty oslovovali a vysvětlovali jim, oč jim jde.

Přímo na místě musel být kromě tlumočníka i soudce, před nímž turisté stvrdili rukou psanou výpověď, kolik za cestu zaplatili. Tento zápis za přítomnosti soudce má totiž stejnou hodnotu jako pozdější výpověď u soudu, kam by například turisté z Jižní Ameriky nebo z Japonska těžko někdy dorazili.

Reakce prý byly takřka vždycky vstřícné – proslulost pražských taxikářů, kteří podle magistrátních údajů předražují každou desátou jízdu, se k nim už většinou donesla.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy