Praha změní své břehy. Někde se vrátí o 100 let zpět, jinde postaví čtvrť budoucnosti

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
20. 8. 2020 10:27
Pražské břehy Vltavy čekají úpravy. Štvanice se má navrátit ke své rekreační tradici a ostrov protne nová lávka do Holešovic. Po dlouhém plánování se obnoví i Pražská tržnice. Nové byty, obchody či park vzniknou na Rohanském ostrově. Největším chystaným projektem je pak nový koncertní sál Vltavské filharmonie. Velkolepé plány hlavního města najdete v přehledu Aktuálně.cz.
Ostrov Štvanice by se měl navrátit ke své tradici rekreace a sportu.
Ostrov Štvanice by se měl navrátit ke své tradici rekreace a sportu. | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Štvanice opět jako místo rekreace

Na svou historickou tradici by měl ostrov Štvanice navázat obnovenou podobou, kterou pro hlavní město Prahu navrhlo architektonické studio RKAW již před sedmi lety. Nyní se ale město rozhodlo učinit další krok a požádalo architekty o zpracování studie. 

Na konci 17. století byla na ostrově vybudována aréna, v níž se pořádaly štvanice psů na zvěř, jako jsou medvědi, býci nebo jeleni. Odtud také pochází název ostrova. Na začátku 20. století pak pozemek využil první český tenisový klub. Sportu se na území dařilo i nadále, otevřel se na něm zimní stadion, který hostil mistrovství světa v hokeji. Kvůli špatnému technickému stavu byl však po neúspěšných protestech památkářů v roce 2011 zbořen. 

Teď by ale měl ostrov na svou minulost opět navázat. "Vracet se bude ke svému původnímu využití, tedy kombinaci rekreace a sportu, jakémusi zelenému ostrovu uprostřed města," vysvětlil ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) Ondřej Boháč. 

Zároveň s dokumentací se dokončuje rekonstrukce Negrelliho viaduktu, jednoho z mostů, který ostrov křižuje. Výše investice se odhaduje na 200 až 500 milionů korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy