Investujeme miliardy, hlásí Praha. Neřekla ale do čeho

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 12. 2011 18:40
Peníze na investice se budou rozdělovat až v lednu, do té doby jsou v rezervě
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ačkoliv pražští zastupitelé už odsouhlasili rozpočet hlavního města na příští rok, Praha stále neví, za co bude utraceno přes deset miliard určených na investice.

Peníze na investice totiž ve schváleném rozpočtu nejsou rozděleny na konkrétní projekty. Neví se tedy, kolik peněz půjde například na tunel Blanka, metro A nebo plavecký areál Šutka.

Radní přesunuli všechny kapitálové výdaje do investiční rezervy. O jejím rozdělení budou rozhodovat až v průběhu ledna. Konkrétně zastupitelé ve čtvrtek rozdělili pouze miliardu získanou z dividend.

Půjde na výstavbu tunelového komplexu Blanka a napojení Strahovského tunelu. Rozdělení peněz by mělo podle náměstka Josefa Noska (ODS) urychlit postup prací a zajistit splnění termínů na jednotlivých stavbách.

Už teď je jasné, že se nebude investovat do metra D. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) jeho stavba v tomto volebním období nezačne a peníze nepůjdou ani na přípravu trasy.

Zastupitelé schválili vyrovnaný rozpočet, který počítá s celkovými výdají 43,9 miliardy korun. Příjmy městské kasy budou ve výši 37,2 miliardy. Rozdíl v příjmech a výdajích vyrovnají státní dotace na provoz škol, nevyčerpané peníze z roku 2011 a splátky od městských částí.

V porovnání s rozpočtem na letošní rok jsou výdaje zhruba o 2,5 miliardy nižší, klesly na nominální úroveň roku 2006. Šetřit se bude jak na běžných výdajích, tak na investicích. Zatímco letos plánovala radnice proinvestovat 11,3 miliard, v příštím roce chce utratit jen 10,2 miliardy.

Běžné výdaje byly plošně seškrtány o pět procent na 33,7 miliardy korun. O téměř 705 milionů méně dá Praha v příštím roce na dopravu. Kapitola doprava je už tradičně nejvyšší položka rozpočtu a rozhodující část běžných výdajů v ní tvoří kompenzace Dopravnímu podniku za poskytování MHD.

Na zajištění Pražské integrované dopravy dá magistrát 11,1 miliardy z celkových 13,4 miliardy určených na dopravu. Dopravní podnik dostane zhruba o 617 milionů méně.

Magistrát plánuje ušetřit v dopravě díky racionalizačním opatřením. Podle primátora se v některých úsecích překrývají linky autobusů, tramvají i metra. Taková praxe by měla od nového roku skončit.

Primátor připustil i zdražování jízdného. Přednostně by se měly zdražovat jednorázové jízdenky, vyloučeno ale není ani zvýšení cen předplatného. Vyšší ceny by však neměly přijít dříve než v druhé polovině příštího roku.

Rozpočet na rok 2012 (v tis.)

Příjmy - 43 914 910

Výdaje - 37 247 051

Financování - 6 667 859

Běžné výdaje:

 • Rozvoj obce - 308 654
 • Městská infrastuktura - 1 429 742
 • Doprava - 13 391 536
 • Školství,mládež a samospráva - 8 720 858.9
 • Zdravotnictví a sociální oblast - 1 113 647
 • Kultura, sport a cestovní ruch - 1 415 140
 • Bezpečnost  - 1 936 147
 • Hospodářství - 546 628
 • Vnitřní správa - 2 546 447
 • Pokladní správa - 2 314 671

Kapitálové výdaje:

 • Rezerva na kapitálové výdaje - 10 191 435

 

Rozpočet na rok 2012 neřeší kompenzace pro DPP na obnovu vozového parku. Dopravce má přitom v plánu do roku 2020 nakoupit tramvaje, autobusy a vlaky celkem za 41 miliard korun. Smlouvy za 30 miliard jsou už přitom podepsané a v případě tramvají nevypověditelné.

Primátor se ale s vedením podniku dohodl, že splatnost miliardových pohledávek společnosti se prodlouží a zkoumá se, zda se dají oddálit splátky za nové tramvaje.

Škrty u městské policie

Šetřit se bude i na bezpečnosti. Praha na ni dá 1,9 miliardy, letos je na ni v rozpočtu přes 2 miliardy. Městská policie dostane o 4,5 % méně a bude muset propouštět zaměstnance.

Letošní rozpočet počítal s 2700 zaměstnanci, ten na příští rok předpokládá snížení na 2 578.

Primátor už dříve avizoval, že odcházet by měli spíše zaměstnanci z administrativních složek. "Chceme dostat co nejvíce strážníků do ulic a snížit administrativní složku," popsal úspory primátor.

Naopak s více penězi může přšítí rok počítat školství. Na tuto oblast připadne 8,72 miliard, letos to bylo 8,67. Pětiprocentní škrty se totiž týkají jen magistrátních peněz, dotace z ministerstva školství se naopak zvýšila.

Občané se mohou s rozpočtem podrobně seznámit na webu města v rozklikávácím rozpočtu, který Praha představila v tomto týdnu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy