Inspekce: Strážníci zásahem na Andělu neporušili zákon

Lucie Stuchlíková Sandra Štefaniková Lucie Stuchlíková, Sandra Štefaniková
12. 10. 2012 16:03
Strážníkům inspekce pouze vytkla nepřiměřené použití pepřového spreje
Sporný zásah městských strážníků v Praze na Andělu ze 7. října 2012. Tento muž se zastal bezdomovců...
Sporný zásah městských strážníků v Praze na Andělu ze 7. října 2012. Tento muž se zastal bezdomovců... | Foto: Repro TV Nova

Praha - Strážníci, kteří se v sobotu na pražském Andělu dostali do konfliktu s dvojicí bezdomovců a kolemjdoucím Richardem Frištenským, podle inspekce městské policie neporušili zákon.

"Jediné pochybení, které inspekce na zásahu nalezla, bylo nepřiměřené použití pepřového spreje - z toho budou vyvozena odpovídající pracovněprávní opatření, což jsem uložil zastupujícímu řediteli městské policie Ludvíku Klemovi," řekl k tomu primátor Bohuslav Svoboda.

"Se závěry komise nesouhlasím, pokud to bude možné, pokusím se je napadnout," komentoval to pro Aktuálně.cz Richard Frištenský. Ten byl kvůli potyčce ve středu obviněn z násilí proti úřední osobě.

"Pan Frištenský již podal trestní oznámení proti jednomu ze strážníků. My ho brzy rozšíříme o stížnost ke Generální inspekci bezepčnostních sborů kvůli nepřiměřenosti celého zásahu a následnému postupu městské policie. Pan Frištenský byl například nesmyslně umístěn do cely předběžného zadržení," řekl Robert Pelikán, právní zástupce Fištenského. 

Podle Ludvíka Klemy nepřiměřené použití pepřového spreje není důvod k propuštění strážníků. "Je to méně závažné pochybení. Nejdříve to se strážníkem projednáme v ústní podobě. Maximálně přichází do úvahy projednání v písemné podoběn, které se zakládá do spisu a má to vliv na osobní ohodnocení," uvedl Klema.

Inspekce zkoumala, zda strážníci neporušili zákon, když pacifikovali muže a ženu popíjející na zastávce víno a na strážníky podle jejich svědectví sprostě pokřikovali. Nejdříve na zemi skončil muž, vzápětí i žena, která napadla jednoho ze strážníků.

Ženy se zastal  kolemjdoucí Frištenský, snažil se policisty od ženy odtrhnout. Strážníci se vzápětí pustili i do něj. Jeden z nich mu zkroutil ruce za zády a přitlačil ho ke stěně zastávky. Poté mu do obličeje nastříkal pepřový sprej. 

"Podezřelý však již před použitím slzotvorného prostředku nevyvíjel žádný odpor (aktivní, ani pasivní) a nebyl již pro strážníka nebezpečným. Stál klidně na místě, strážníka již nedržel a neohrožoval," píše se ve zprávě inspekce.

Strážník navíc slzný plyn použil z bezprostřední blízkosti, přibližně 5 centimetrů, a to navzdory tomu, že takový prostředek se nemá používat na vzdálenost kratší 1 metr. Použití slzného plynu z bezprostřední blízkosti přitom může vyvolat otok očních víček nebo zánět spojivek.

Zbytek zákroku byl v pořádku

Zbytek zákroku proti Frištenskému byl podle inspekce v pořádku. Z videozáznamu je totiž patrné, že Frištenský na vyslovené výzvy nereagoval. Pelikán se závěry inspekce nesouhlasí a dodává, že minimálně použití pout bylo v rozporu se zákonem. Hodnocení se podle něj zakládá na svědectví strážníka, které při porovnání s videozáznamem označil za lživé.

Nyní tedy záleží na policii, jak se postaví k trestnímu oznámení na jednoho ze strážníků. "Závěry Inspekce MP jsou pro orgány činné v trestním řízení irelevantní, a neměly by tak žádným způsobem ovlivnit vyšetřování," dodal Pelikán.

Strážníkovi tedy teoreticky stále hrozí, že může přijít o místo. "Trestněprávní řízení je samozřejmě druhá věc. Kdyby mělo dojít k jeho stíhání či obžalobě, postavil bych ho mimo službu a čekal na výsledek. Stanovisko policie jako orgánu zcela nezávislého na městské policii má větší váhu než stanovisko inspekce," dodal.

V pořádku byl i zákrok proti ženě, která byla stejně jako Frištenský obviněna z násilí proti úřední osobě. Podle inspekce strážník s ženou na zemi nesmýkal schválně, ale proto, že do něj strkal Frištenský.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy