Hudeček: Krizové situace vyžadují změnu zákoníku práce

Bára Sobotková
28. 2. 2014 17:07
Podle primátora zákon během cvičení blackoutu bránil efektivnímu nasazování lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Cílem středeční simulace výpadku proudu bylo zjistit, jak dokáže hlavní město takovou situaci ustát. Cvičení Blackout 2014 ukázalo, že Praha výpadek zvládne, operaci však komplikovalo nařízení zákoníku práce

Jeho současná podoba podle pražského primátora Tomáše Hudečka brání v krizových situacích efektivně nasazovat pomocné síly, především městské policisty. "Při cvičení jsme zjistili, že strážníci mohou být v nepřetržité službě pouze dvanáct hodin a poté musí mít ze zákona osmihodinovou přestávku. Za normálních okolností je to v pořádku, ale krizové situace mohou trvat mnohem déle," řekl primátor. 

Dodal, že kvůli ochraně lidského zdraví, majetku a větší bezpečnosti je třeba mít k dispozici co nejvíce strážníků. To v současnosti ale není možné. "Kvůli povinným přestávkám nám s postupem času rychle klesá počet lidí, které můžeme v ulicích nasadit," sdělil důvod svého úmyslu navrhnout změnu pracovního zákoníku.

Praha by proto uvítala, kdyby zákoník pamatoval na mimořádné situace a umožňoval výjimečně městským policistům pracovat déle, než nyní stanovuje.

"Krizové situace se samozřejmě netýkají pouze Prahy. Domnívám se, že změna přinese prospěch městům a obcím v celé České republice. Jsem si vědom toho, že je potřeba toto znovu prodiskutovat se všemi, kteří se zabývají zákoníkem práce a odpovídají za jeho obsah," vysvětluje Hudeček a doufá, že se návrh změny normy v případě mimořádných událostí setká s pochopením.

Vývoj cvičení sledoval ve středu 26. února krizový štáb, odborníci na bezpečnost, složky integrovaného záchranného systému a některé další organizace. Magistrát města Prahy slibuje, že výsledky Blackoutu 2014 zveřejní nejpozději za měsíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy