Hudeček: Krizové situace vyžadují změnu zákoníku práce

Bára Sobotková
28. 2. 2014 17:07
Podle primátora zákon během cvičení blackoutu bránil efektivnímu nasazování lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Cílem středeční simulace výpadku proudu bylo zjistit, jak dokáže hlavní město takovou situaci ustát. Cvičení Blackout 2014 ukázalo, že Praha výpadek zvládne, operaci však komplikovalo nařízení zákoníku práce

Jeho současná podoba podle pražského primátora Tomáše Hudečka brání v krizových situacích efektivně nasazovat pomocné síly, především městské policisty. "Při cvičení jsme zjistili, že strážníci mohou být v nepřetržité službě pouze dvanáct hodin a poté musí mít ze zákona osmihodinovou přestávku. Za normálních okolností je to v pořádku, ale krizové situace mohou trvat mnohem déle," řekl primátor. 

Dodal, že kvůli ochraně lidského zdraví, majetku a větší bezpečnosti je třeba mít k dispozici co nejvíce strážníků. To v současnosti ale není možné. "Kvůli povinným přestávkám nám s postupem času rychle klesá počet lidí, které můžeme v ulicích nasadit," sdělil důvod svého úmyslu navrhnout změnu pracovního zákoníku.

Praha by proto uvítala, kdyby zákoník pamatoval na mimořádné situace a umožňoval výjimečně městským policistům pracovat déle, než nyní stanovuje.

"Krizové situace se samozřejmě netýkají pouze Prahy. Domnívám se, že změna přinese prospěch městům a obcím v celé České republice. Jsem si vědom toho, že je potřeba toto znovu prodiskutovat se všemi, kteří se zabývají zákoníkem práce a odpovídají za jeho obsah," vysvětluje Hudeček a doufá, že se návrh změny normy v případě mimořádných událostí setká s pochopením.

Vývoj cvičení sledoval ve středu 26. února krizový štáb, odborníci na bezpečnost, složky integrovaného záchranného systému a některé další organizace. Magistrát města Prahy slibuje, že výsledky Blackoutu 2014 zveřejní nejpozději za měsíc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy