Hřebejk či Vávra chtějí oživit Staroměstskou tržnici, inspirovali se Bratislavou a Budapeští

ČTK Gabriela Štvrtňová, ČTK
8. 8. 2018 11:55
Tým v čele s kavárníkem Ondřejem Kobzou předložil radě města návrh na oživení Staroměstské tržnice. Chtějí z ní vytvořit multifunkční prostor.
Autoři projektu se inspirovali například tržnící v Budapešti.
Autoři projektu se inspirovali například tržnící v Budapešti. | Foto: Martin Novák

Praha - Návrh na oživení pražské Staroměstské tržnice městu v úterý předložil tým odborníků z různých oborů v čele s kavárníkem Ondřejem Kobzou a provozovatelem Staré tržnice v Bratislavě Gaborem Bindicsem. Praze nabízejí vlastní koncept, který by z areálu po vzoru tržnic v Bratislavě a Budapešti vytvořil multifunkční veřejný prostor. Podle nich české metropoli taková tržnice chybí.

Inspirací je bratislavská tržnice, kterou před pěti lety Gábor Bindics a jeho tým převzali do správy. Kromě pravidelných trhů a koncertů se v ní nachází malý pivovar či restaurace, která zaměstnává bezdomovce.

Město by se k návrhu nyní mělo vyjádřit. V současnosti slouží přízemí tržnice jako nákupní centrum, do prostoru jsou vestavěné obchody a restaurace. "Náš návrh se v tuto chvíli nedá dopodrobna promyslet. Dali jsme nabídku spíše v hrubých obrysech," dodal Kobza.

Iniciátoři návrhu však předpokládají, že by město provoz tržnice nemuselo dotovat. Za nájem by první čtyři roky provozovatel platil 300 000 korun měsíčně, později by se nájem zvedal tak, že by celková částka za 30 let dosáhla 210 milionů korun.

Památkově chráněnou tržnici z roku 1894 chce město zrekonstruovat za 336 milionů korun. V roce 2016 hodlalo vedení Prahy budovu mezi ulicemi Rytířská a 28. října svěřit soukromé firmě, která ji měla opravit a následně 25 let provozovat. Nakonec opravu zaplatí město, v březnu zastupitelstvo schválilo vypsání veřejné zakázky.

"Podle mě je druhá varianta daleko lepší," řekl Kobza s tím, že peníze samotné však život v místě nevytvoří. Jeho tým chce městu nabídnout především zkušenosti z práce s veřejným prostorem a svůj čas pro jeho oživení. Koncept oživení tržnice prosazují dále třeba architekti David Vávra a Petr Hájek, designér Maxim Velčovský nebo režisér Jan Hřebejk.

Partnery navrhovaného projektu jsou realizátoři berlínské Markthalle neun a maďarský projekt Mindspace. Ten tvoří program budapešťské tržnici Rákóczi téri Vásárcsarnok, na němž Gábor Bindics spolupracoval.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 41 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy