Hrad uzavřel vchod do jižních zahrad, kvůli bezpečnosti. Lidé nesmějí pod Zemanovu kancelář

ČTK ČTK
25. 4. 2016 17:14
Pražský hrad uzavřel úsek, nad nímž jsou prezidentské kanceláře. Jedná se o bezpečnostní opatření, uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Nepřístupný je tak vchod z Hradčanského náměstí do jižních zahrad. Zbytek zahrad zůstal otevřen, návštěvníci však musí použít Staré zámecké schody nebo vstup ze třetího hradního nádvoří. Podle Ovčáčka se bude bezpečnost na Hradě v následujících měsících ještě zpřísňovat. Kromě jiného by Hrad rád zavedl rám u vchodu do katedrály svatého Víta.
Pražský hrad
Pražský hrad | Foto: Seznam.cz

Praha - Pražský hrad z bezpečnostních důvodů uzavřel vstup z Hradčanského náměstí do jižních hradních zahrad, řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Uzavřen je podle něj úsek, nad kterým jsou umístěny prezidentské kanceláře.

Podle Ovčáčka nebyl vchod, který zpřístupňuje z Hradčanského náměstí Rajskou zahradu, po začátku turistické sezony znovu otevřen. Lidé se tak nedostanou do míst, nad kterými má kancelář prezident Miloš Zeman. Podle Ovčáčka se opatření týká pouze malé části zahrad. Přístup do zbylých je stále otevřen, návštěvníci do nich ale musí vstoupit ze třetího hradního nádvoří nebo od Starých zámeckých schodů.

Pražský hrad zpřísnil bezpečnostní opatření v uplynulých měsících v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži či v Bruselu i s obecnou hrozbou teroristického útoku. Časově se shodují i s akcí skupiny Ztohoven, která na protest proti Zemanově politice nahradila prezidentskou standardu červenými trenýrkami. Kvůli tomu musel ve funkci skončit šéf Hradní stráže Radim Studený, bezpečnostního odboru Jan Fulík i ochranky Petr Dongres.

Bezpečnost na Hradě by se měla v následujících měsících ještě zpřísňovat. Hrad by například rád zavedl u vstupu do katedrály svatého Víta bezpečnostní rámy. V nedávné minulosti také na Hradě přibyly kamery a veřejnými prostranstvími prochází více policistů a vojáků. Ovčáček odmítl, že by uzavření vchodu do zahrad bylo opatřením, při kterém by se Hrad snažil "salámovou metodou" postupně vyloučit veřejnost z více hradních míst.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy