Hrad vyhodil právníka Hasenkopfa neprávem, rozhodl soud

ČTK ČTK
14. 3. 2014 13:15
Hasenkopf prý několikrát nepřišel do práce, právník nařčení popřel.
Pavel Hasenkopf.
Pavel Hasenkopf. | Foto: ČTK

Praha - Výpověď, kterou loni dala Kancelář prezidenta republiky právníkovi Pavlu Hasenkopfovi, je neplatná. K tomuto závěru došel Obvodní soud pro Prahu 1, rozsudek zatím není pravomocný.

Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, za Klausova nástupce Miloše Zemana dostal výpověď poté, co se s Hradem začal přít o autorství amnestie. Kancelář výpověď zdůvodnila údajnými pracovními absencemi.

"Soud si nedělá iluze a je mu jasné, že s příchodem nového vedení dochází k potřebám změn. Ty však mohou být realizovány jiným způsobem," uvedl předseda soudního senátu Michal Tománek.

Podle něho šlo situaci řešit jinak než okamžitou výpovědí, kterou zákoník práce pokládá až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů.

Výpověď na hodinu jen v krajních případech

Zdůraznil, že okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď "na hodinu", pokládá zákoník práce až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Zároveň naznačil, že kdyby Hrad zvolil standardní způsob výpovědi, bylo by takový postup právně v pořádku.

Konstatoval také, že jednou z povinností zaměstnavatele je řádně zaměstnanci přidělovat práci. Naopak zaměstnanec nemá povinnost vyzývat zaměstnavatele k tomu, aby mu práci přiděloval.

Pokud tedy není vyjasněné, jakou práci má vlastně zaměstnanec vykonávat, není podle Tománka jeho povinností, aby se v práci zdržoval.

Na soud také zapůsobilo poněkud zvláštně, že sledování pracovní docházky pana žalobce bylo - v uvozovkách - na určitou zakázku pana kancléře Mynáře," prohlásil.

Hasenkopf: Amnestii jsem nepsal já

Zemanův kancléř Vratislav Mynář u soudu společně s dalšími vedoucími zaměstnanci Hradu vypovídal v roli svědka. Uvedl, že sám Hasenkopfa ve dvou případech v pracovní době marně sháněl v kanceláři.

Podle šéfa personálního odboru Hradu Petra Šeráka Hasenkopf v dubnu 2013 prokazatelně pět dní nepřišel do práce. Právník to popírá.

Právní zástupce Hradu Marek Nespala opouštěl jednací síň viditelně rozladěný, proti rozsudku se chce odvolat.

Zkritizoval soudce mimo jiné za nestandardní vedení jednání, při kterém například vůbec nedošlo na závěrečné návrhy obou stran a rovnou byl vynesen rozsudek.

Prezident Zeman i kancléř Mynář označili loni na jaře Hasenkopfa za autora textu novoroční amnestie. Právník autorství dlouhodobě popírá, v minulosti uvedl, že text vznikl na ministerstvu spravedlnosti.

Zemana, Mynáře i prezidentskou kancelář proto zažaloval, požaduje omluvu a finanční zadostiučinění ve výši jednoho milionu korun. Žalobou na ochranu osobnosti se bude zabývat pražský městský soud.

Bude projednávat i Hasenkopfovu správní žalobu na prezidentskou kancelář, v níž právník napadá to, že mu úřad odmítl poskytnout informace o přípravě amnestie, kterou v roce 1998 vyhlásil tehdejší prezident Václav Havel.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy