Hotel Praha je kulturní památka, stěžují si umělci

Eliška Čermáková
31. 7. 2013 12:21
Stížnost podali proti nečinnosti ministerstva kultury, to obdrželo návrh už v únoru.
Hotel Praha.
Hotel Praha. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stížnost proti postupu ministerstva kultury v případě uznání hotelu Praha kulturní památkou podala v úterý skupina umělců a teoretiků umění.

Nesouhlas s nečinností úřadu podpořilo v petici více jak 150 signatářů, mezi nimi například M. C. Putna, Kurt Gebauer, Adam Gebrian a další.

Ministerstvo obdrželo podnět k posouzení památkové ochrany pro hotel Praha již v únoru. Od té doby však k zahájení řízení nedošlo, a ani nedojde. V červnu totiž podnět odmítlo.

Autoři stížnosti tak ministerstvo podezřívají z nečinnosti a záměrného prodlení, které podle nich přispělo ke zbourání stavby.

"Ministerstvo nebylo nečinné. Vyžádali jsme si spoustu materiálů, které jsme následující čtyři měsíce posuzovali. Jenom tak jsme mohli vyhodnotit, zda má hotel tuto hodnotu nebo ne," uvedl Jiří Vajčner z odboru památkové péče.

Namísto hotelu bude vybudován park školy Open Gate

Vlastník, kterým je skupina PPF Petra Kellnera, se rozhodl hotel srovnat se zemí a namísto něj zde postavit park školy Open Gate, který by však nebyl přístupný veřejnosti. Své záměry PPF uvedla krátce poté, co ministerstvo kultury oznámilo, že řízení nezahájí.

Bývalý majitel byl nucen hotelové zařízení a vybavení počátkem června rozprodat. Signatáři míní, že ministerstvo kultury svou nečinností dopomohlo k tomu, že hotel Praha přišel o svůj mobiliář.

"Nový vlastník lže o zachování původního movitého vybavení hotelu a možnosti jeho předání do sbírek muzeí," řekl jeden z navrhovatelů hotelu za kulturní památku Ladislav Zikmund-Lender.

Podle něj jsou argumenty odpůrců postavené na neznalosti. Jedná se o konstrukční řešení hotelu, jeho kapacitu a současnou využitelnost.

Hotel Praha - sídlo vysokých představitelů KSČ

Hotel byl postaven v sedmdesátých letech a podle autorů stížnosti je zcela unikátní ukázkou architektury vybočující z dobového průměru.

"Architektura hotelu je naprosto výjimečná. Kopíruje vrstevnice svahu, svým tvarem reaguje na terén. Podobnou stavbou je u nás vysílač Ještěd,"uvedl navrhovatel Pavel Karous, který se zabývá ochranou výtvarného umění ze 70. a 80. let.

Budova představuje Gesamtkunstwerk, což je propojení interiérového designu, užitého i volného umění v jedno celostní dílo. Na realizaci hotelu se podílely desítky uznávaných českých výtvarníků druhé poloviny 20. století.

Velkorysé řešení hotelu umožnila vysoká finanční investice, protože hotel byl určen pro představitelé Ústředního výboru KSČ. To je také iniciátorům stížnosti vyčítáno.

Boj za uznání hotelu památkou pokračuje

Několik protestů a demonstrací se konalo v minulých týdnech, další se plánují. Odborná veřejnost se tak jasně vyslovila pro zachování hotelu.

Podle slov mluvčí iniciativy Kateřiny Krejčové byly předpoklady pro zahájení řízení naplněny a mělo by být zahájeno. "Postoj ministerstva nás zaskočil, plánovali jsme se přizpůsobit," dodal Zikmund-Lender.

Případ hotelu Praha není ojedinělý. V současnosti se demoluje hned na několika místech, a to navzdory opakovaným projevům nesouhlasu odborné i širší veřejnosti.

Vedle hotelu Praha jde například o schválené bourání domu na Václavském náměstí nebo havířovského nádraží.

Zachránit tyto stavby může tlak ze strany veřejnosti, jako tomu bylo v případě obchodního domu Máj, významného zástupce české architektury sedmdesátých let, nebo Nákladového nádraží Žižkov.

 

Právě se děje

Další zprávy