Holešovická jatka zůstanou památkou, Praha neuspěla

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 2. 2013 15:22
Ministerstvo kultury odmítlo žádost magistrátu na sejmutí ochrany stavby
Pražský magistrát
Pražský magistrát | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalá jatka v Holešovicích zůstanou památkově chráněná. O sejmutí ochrany, respektive o snížení jejího rozsahu, žádal pražský magistrát. Ministerstvo kultury rozhodlo, že dnešní tržnice zůstane chráněná celá.

Rozhodnutí není ještě pravomocné, řekla mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. Magistrát může přibližně do poloviny února podat odvolání.

Zda se magistrát odvolá, není zřejmé. Radní Aleksandra Udženija (ODS) uvedla, že se s rozhodnutím ještě neseznámila. Magistrát loni v červnu požádal o zrušení památkové ochrany celého areálu bývalých jatek a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty.

Je to vodárna, burza a dvě symetrické haly u vstupní brány; samotná brána se sousoším od Bohuslava Schnircha a Čeňka Vosmíka je samostatnou památkou již od roku 1991.

Praha se totiž domnívá, že jako celek už areál dnešní tržnice nesplňuje kritéria pro prohlášení věci za kulturní památku, tak jak je definuje památkový zákon.

Nemá podle města mimo jiné historickou autentičnost, nepředstavuje výjimečný doklad historického vývoje, životního způsobu a prostředí a nevykazuje nadprůměrné historické, umělecké a památkové hodnoty, stojí v dopise zpracovaném magistrátním odborem evidence a správy majetku.

Areál bývalých jatek je kulturní památkou od roku 1993. Praha ve své žádosti o sejmutí ochrany uvádí, že tehdejší prohlášení "lze považovat za důsledek rozporuplného vnímání konverze industriálních staveb, neboť v jejich případě lze velmi obtížně navazovat na přirozeně zpřetrhanou kontinuitu technického a hospodářského vývoje".

Podle radnice není areál kompaktním prostorem, jednotlivé objekty byly upravovány pro různé použití, což je spíš poškodilo, než by obnovilo jejich památkovou hodnotu. Některé objekty jsou stále ještě poškozené po povodni v roce 2002. Areál zahrnuje rozlehlé území, a pokud by se měl celý opravovat jako památka, stálo by to podle města mnoho peněz, které by se těžko vracely.

Praha 20 let areál pronajímala firmě Delta Center, smlouva skončila v prosinci, firma ji však nerespektuje. Do areálu již prý investovala stovky milionů korun. Dříve také představila plán na celkovou obnovu areálu, z něj však zatím nic nerealizovala.

Spory o nájem

Nové smlouvy město uzavírá přímo s jednotlivými nájemníky. Delta Center nesouhlasí ani s tvrzením Prahy, že městu dluží přes 200 milionů korun na nájmu. Podle svého dřívějšího vyjádření se chce proti postupu města bránit soudní cestou.

Praha loni uvedla, že v některém z objektů v areálu tržnice by mohlo být nové sídlo radnice Prahy 7, které se hledá několik let.

 

Právě se děje

před 8 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy